Wyciąg z żeń-szenia może powodować poważne komplikacje płodu – alarmują naukowcy z Hongkongu na łamach pisma „Human Reproduction”.
Według badań z 2001 roku wynika, że ponad 9 proc. kobiet stosuje wyciąg z żeń-szenia w okresie ciąży. Powszechnie znane są jego dobroczynne właściwości (pobudzenie organizmu i polepszenie koncentracji), natomiast szkodliwe już nie. Jak się okazuje, według najnowszych badań, naparów i herbatek z żeń-szenia, nie powinny zażywać kobiety w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Jego wpływ na płód w tym okresie jest niekorzystny i może stać się przyczyną jego poważnych wad rozwojowych.
Prowadzący badania dr Louis Chan ze Szpitala im. Księcia Walii przy Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu komentuje stan badań nad szkodliwością żeń-szenia – „Nasze badania na zarodkach szczurów wskazują, że związek izolowany z żeń-szenia ma teratogenne działanie, tzn. może uszkadzać płody i powodować u nich wady rozwojowe. Podobne działanie może wywoływać także u płodów ludzkich”. Pod jego wpływem rozwój zarodków ulegał spowolnieniu. Były one ponadto znacznie krótsze i miały mniej elementów, z których w przyszłości rozwijają się mięśnie.
Zdaniem badacza, niezbędne są jednak dalsze badania, które pozwolą zweryfikować wpływ żeń-szenia na płody ludzkie. Ostrożności jednak nigdy za wiele!
źródło: stylistka.pl
wartosciowe sa suplementy zawierajace kwas DHA, ja stosuje pregnofer od oleofarmu. Moim zdaniem ma dobra cene.
Na stronce http://zen-szen.com/ są jeszcze dodatowe informacje
Pluszz z żeń-szeniem w takiej ilości o jakiej Pani napisała nie powinien być szkodliwy. Preparaty w kapsułkach przyjmowane przez dłuższy czas mogą działać niekorzystnie.
Mam pytanie, jeśli raz się wzięło pluszcz z żeń- szeniem a jestem w 2 m-cu ciąży to chyba nie wpłynie ten jeden raz na płód?