Wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie, więc nic dziwnego, że młoda mama czy tata popełniają czasem błędy. Jednak niektóre z nich świeżo upieczonym rodzicom przydarzają się nad wyraz często. Dlatego koniecznie sprawdź, o jakich nieroztropnych zachowaniach mówimy, żeby się dowiedzieć, czego należy się wystrzegać, aby dobrze wychować swojego malucha.
Nadopiekuńczość, czyli jak troska może zaszkodzić
Rodzic bezwarunkowo kocha swoje dziecko, dba o jego bezpieczeństwo i chce zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Niestety często zdarza się, że staje się to przyczynkiem do nadmiernego rozpieszczenia pociechy. W dłuższej perspektywie prowadzi to do zachwiania równowagi wychowawczej i może mieć dla dziecka negatywne skutki, takie jak brak samodzielności czy pewności siebie.
Ponadto nieokiełznana potrzeba rodziców, żeby kontrolować sytuację, może już na wczesnym etapie skutecznie spowolnić rozwój dziecka. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że trudniej mu nauczyć się utrzymywania równowagi podczas chodzenia, podnoszenia się po upadku czy samodzielnego jedzenia, jeśli całą robotę wykonuje za malucha zatroskana mama.
Zły przykład
Dzieci bacznie obserwują świat. Dorośli czasem w ogóle nie są tego świadomi i w ich towarzystwie pozwalają sobie na wiele, nie myśląc o zachowaniu czy wypowiadanych słowach. Tymczasem dzieci chłoną informacje w ogromnych ilościach i szybko wychwytują niezgodności. Dlatego też rodzic może być zaskoczony, gdy pewnego dnia usłyszy od swojej pociechy słowa: „Dlaczego ja nie mogę, skoro Ty tak ciągle robisz?” czy „Ja też chcę jeść słodycze przed obiadem”.
Niby nic takiego, ale dziecko otrzymuje sprzeczne sygnały, zaczyna się gubić i może poczuć, że jest traktowane nieuczciwie. Dodatkowo samo może zachowywać się podobnie i wbrew Twoim prośbom, a więc jedno mówić, a drugie robić. Z tego powodu warto zadbać o jednoznaczność komunikatów, a słuszność przekazywanych rad popierać idącym za słowami przykładem.
Kupowanie wyłącznie rozrywkowych zabawek
Niektórzy rodzice patrzą na zabawki dziecka jedynie przez pryzmat rozrywki i nie zwracają uwagi na to, co kupują. Tymczasem odpowiedzialni opiekunowie wiedzą, że na wczesnym etapie dorastania najlepszą metodą na rozwój i wstępną edukację są zabawki stymulujące rozwój, których szeroki wybór oferuje sklep woobiboo.com. Planując zakup kolejnych gadżetów, zdecydowanie warto zapoznać się z dostępnymi na rynku propozycjami i wybierać takie, które stymulują rozwój umiejętności manualnych oraz uczą logicznego myślenia.
Świetnym pomysłem na bezpieczną i wartościową pod względem edukacyjnym zabawę są na przykład puzzle rozwijające wyobraźnię czy bogato wyposażone tablice manipulacyjne, które pozwalają maluchowi na poruszanie atrakcyjnymi wizualnie elementami i odkrywanie powiązań pomiędzy nimi. Pod poniższym linkiem dowiesz się więcej, czym jest i jak działa tablica manipulacyjna.
Brak konsekwencji w działaniu
Konsekwencja to podstawa. Jeżeli wprowadzasz jakąś zasadę, zrób wszystko, żeby dziecko zrozumiało, że trzeba jej przestrzegać. Podobnie postępuj z kierowanymi do pociechy prośbami. Źle się dzieje, gdy na początku rodzic prosi o posprzątanie zabawek, a po chwili rezygnuje z podjętych wcześniej działań i sam zabiera się za zbieranie klocków. Takie zachowanie sprawia, że dziecko nie traktuje słów rodzica na poważnie. Nieprawidłowe jest również sprzeczne działanie rodziców – nie może być tak, że mama nie pozwala na słodycze przed obiadem, a tata przymyka oko na zakaz i wręcza dziecku smakołyki. Spójność rodzicielska to podstawa!