Antybakteryjne działanie gorącej pary

żelazko na parę

Antybakteryjne działanie gorącej pary od dawna jest wykorzystywane w różnych technikach sterylizacji i odkażania. Dzisiaj coraz częściej tę funkcję zaczyna się wykorzystywać w urządzeniach gospodarstwa domowego m.in. generatorach pary i mopach parowych.

fotokarty

Para przeciw bakteriom

Antybakteryjne działanie gorącej pary znane jest od dawna. Wykorzystuje się ją m.in. do sterylizacji wysokotemperaturowej. Przykładowo do niszczenia drobnoustrojów wykorzystuje się w sterylizacji parą wodną jej wyjątkowe właściwości penetrujące i fakt, że doprowadza do koagulacji białek, unieszkodliwiając w ten sposób niebezpieczne mikroorganizmy. Z kolei tyndalizacja polega na trzykrotnym eksponowaniu sterylizowanych materiałów na działanie pary wodnej przez 20-30 minut w 24-godzinnych odstępach. To tylko dwa przykłady metod sterylizacji z wykorzystaniem pary wodnej – sposobów na jej bakteriobójcze wykorzystanie jest jednak więcej. Pojawia się również coraz więcej pomysłów na wykorzystanie właściwości pary wodnej w domu, o czym można przeczytać na portalu https://domwporzadku.pl.

Sprzęty z parą

W środowisku domowym na ogół nie mamy do czynienia z taką ilością potencjalnie niebezpiecznych bakterii i innych drobnoustrojów, jak w szpitalach, przychodniach czy salonach kosmetycznych.Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniu nie występują mikroorganizmy, z którymi trzeba walczyć. W walce z domowymi bakteriami, grzybami, roztoczami, drobnoustrojami i mikroorganizmami pomóc mają nowoczesne sprzęty wykorzystujące m.in. antybakteryjne działanie pary wodnej. Działają tak np. nowoczesne odkurzacze pionowe z funkcją mycia oraz bardziej tradycyjne mopy parowe, które czyszczą podłogi gorącą parą, jednocześnie je odkażając. Nie trzeba tutaj stosować żadnej chemii czy dodatkowych środków – wystarczy woda wlana do odpowiedniego pojemnika. Sprzątanie jest proste, efektywne, ekologiczne, a przede wszystkim bezpieczne. Drugim urządzeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest generator pary (w bardziej rozbudowanej wersji – stacja parowa). To nie tylko nowoczesne żelazko, lecz także narzędzie, którym można odkazić ubrania, pościel, odzież wierzchnią, torebki, a dzięki modułowi ręcznemu w niektórych urządzeniach – także kanapy, fotele, firany czy zasłony. Połączenie wysokiej temperatury z dużą mocą i siłą wyrzutu pary gwarantuje usunięcie 99% niebezpiecznych mikroorganizmów. Warto jednak pamiętać, że koniecznym warunkiem jest tutaj odpowiednie ciśnienie około 6–7 barów. Podręczna prostownica do ubrań może się więc okazać niewystarczająca.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments