1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Bazgroszyty uczą dzieci wyobraźni

Bazgroszyty uczą dzieci wyobraźni

oznańska fundacja Mówimy Obrazami wprowadza rewolucję na rynku kolorowanek. Ich Bazgroszyty mają uczyć dzieci wyobraźni głównie przez otwartą formę rysunków. Ale to nie wszystko, bo Bazgroszyty uczą także rodziców.
Każdy rodzic dobrze wie, jak trudną sztuką jest umiejętność rozwijania w dziecku wyobraźni. Telewizja i gry komputerowe podają mu obrazy jak na tacy, a przecież nie każdy maluch równie chętnie zabiera się. Z tego założenia wyszła poznańska fundacja Mówimy Obrazami, która zainicjowała serwis Bazgroszyt.pl. Nazwa z miejsca kojarzy się z bazgraniem po zeszytach – i faktycznie, o to właśnie w Bazgroszycie chodzi. Czy jest jeszcze jedno wyjście? Tak – wspólne rysowanie. Tyle, że te rysunki mają wykształcić w maluchach umiejętność twórczego myślenia.

Pokolorujmy razem całą Polskę

Zaczęło się w 2009 roku, kiedy postanowiliśmy zrobić coś dla maluchów i zaczęliśmy przekazywać losowo wybranym szkołom i przedszkolom komplety nowoczesnych kredek. Ale potem zauważyliśmy, że problem z rozwojem dziecięcej wyobraźni bierze się z samych kolorowanek. Te, których zwykle używają dzieci mają zamknięte, naszkicowane rysunki. W tym przypadku dziecko dba tylko o to, aby kolory nie wykroczyły poza fabrycznie przygotowane linie. Pomyśleliśmy więc, że warto stworzyć zupełnie nową kolorowankę o otwartym formacie – tłumaczy Krzysztof Mączka, fundator w Mówimy Obrazami.

Bazgroszyty mają z założenia rozwijać w dzieciach kreatywność i umiejętność rysowania oraz pisania. Książeczki można kupować na oficjalnej stronie serwisu. Oprócz nich rodzice mogą nabyć także Bazgrajkę, czyli bajkę z dołączoną kredką i niedokończonymi ilustracjami. Zadaniem dziecka jest w tym przypadku narysowanie takich obrazków, które odpowiadałyby autentycznym wydarzeniom, rozgrywającym się na kartach bajki. Pierwszą z Bazgrajkowych opowieści, „Żółty świat Ryska” napisał Michał Rusinek, osobisty sekretarz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.
To nie to samo co grzeczna kolorowanka. Tu można poszaleć z wyobraźnią i kreatywnością, na przykład wymyślając, jakie zwierzę mogło zostawić wielkie, czarne ślady, albo narysować coś, co pięknie pachnie – mówi Michał Rusinek.

Do inicjatywy przyłączyło się wiele osób publicznych, które namawiają rodziców i ich dzieci do wspólnego pobazgrania. Wśród nich są m.in. Agnieszka Maciąg, Magda Mołek, Jerzy Owsiak, Małgorzata Socha, Dorota Wellman czy Katarzyna Zielińska. Zresztą gwiazdy też nie stronią od kredek i czystych kartek. Wszyscy stworzyli swoje rysunki do Kalendarza z Gwiazdami oraz Bazgroszytu Gwiazd.

W przeciwieństwie do zwykłych kolorowanek Bazgroszyty stymulują wyobraźnię i pozwalają rozwijać twórczą ekspresję. To dziecko decyduje o ostatecznym kształcie rysunku, a tematyka i sposób przedstawiania kolejnych bazgroszytowych zadań są na tyle interesujące, że dorośli chętnie przyłączą się do zabawy z dzieckiem – uważa Katarzyna Gliwińska, redaktor miesięcznika Dziecko.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments