10 pytań i odpowiedzi na temat bezpiecznego podróżowania w ciąży rozwieje wszelkie twoje wątpliwości.
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Podróże w trzecim trymestrze mogą sprawiać pewne trudności. Na pewno przyszłe mamy powinny unikać długich podróży samochodem. Jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę w podróży.
Podróże w ciąży samochodem są bezpieczne. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Ważne jest prawidłowe ustawienie fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha. Równie istotna jest prawidłowa pozycja. Właściwa pozycja za kierownicą zapewnia możliwość szybkiej reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.
W pierwszych miesiącach ciąży, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez przyszłą mamę jest mniej. Ich liczba rośnie jednak wraz z dzieckiem. W bardziej zaawansowanej ciąży (9 miesiąc), jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą dekoncentrować kobietę. Duży brzuszek coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą zagrozić życiu dziecka.
taki adapter to by mi się przydał 🙂