Twoje maleństwo rośnie i nadal się rozwija. Na jego główce bardzo wyraźnie widać już brwi i rzęsy, a włoski stają się coraz dłuższe. Po skórą wciąż gromadzi się tłuszcz – po porodzie ochroni Twojego malca przez chłodem i dostarczy mu energii. W tym okresie zachodzą ważne zmiany w mózgu – zaczyna coraz szybciej rosnąć i intensywnie się fałdować.
U dziecka kształtuje się pamięć – warto więc słuchać muzyki poważnej lub relaksacyjnej, ponieważ po porodzie właśnie ta muzyka może uspokoić dziecko. Od tego momentu dziecko mierzy się od czubka głowy do pięt – Twój maluszek ma teraz około 35 centymetrów i waży 1100 gramów.
Przyszła mama
W tym okresie czujesz się ciężka i niezgrabna i coraz trudniej Ci oddychać. Nic dziwnego – dno Twojej macicy znajduje się już 3 cm ponad pępkiem i uciska przeponę. Możesz także coraz częściej odczuwać skurcze Braxtona-Hicxa, zmęczenie, osłabienie, a nawet załamanie. Dobrze jest porozmawiać o swoich uczuciach z kimś bliskim i dużo odpoczywać.
U niektórych kobiet w tym okresie pojawiają się stany zapalne pochwy, które wywołane są przez grzyby. Ich objawy to swędzenie, ból i białe upławy. Jeśli zauważysz je u siebie – powiedz o tym lekarzowi, przepisze Ci specjalny krem lub czopki, które powinny pomóc.