Biegunka – jak sobie z nią radzić i dla kogo jest najbardziej niebezpieczna?

Biegunka potrafi pojawić się szybko i z zaskoczenia, jednocześnie czasem bez wyraźnych powodów. Chociaż wydaje się problemem błahym, bywa dużym zagrożeniem, zwłaszcza dla najmłodszych – to właśnie oni są najbardziej narażenie na jej działanie.

Kiedy mamy do czynienia z biegunką?

Najczęściej z biegunką mamy do czynienia w momencie, gdy my – dorośli, lub dziecko oddajemy trzy luźne, lub rzadsze, niż zwykle stolce, w ciągu jednego dnia. Tyczy się to jednak jedynie dorosłych i dzieci, ale tylko tych, które karmione są już stałymi pokarmami. Dzieci karmione piersią czy preparatami oddają znacznie więcej stolców dziennie (do nawet 10), a ich kupy są znacznie rzadsze, niż u dzieci karmionych już standardowo pokarmami stałymi.


Co może być przyczyną biegunki?

Najczęściej do biegunki doprowadzają drobnoustroje, które docierają i działają w naszym organizmie, jednak podobne w skutkach może być niedożywienie, ale również antybiotykoterapia. To, co łączy wszystkie problemy związane z biegunką, to fakt, że są one najczęściej związane z zaburzeniem działania mikroflory jelitowej w naszym organizmie – to właśnie dlatego antybiotyki mogą prowadzić do biegunek, w końcu, bez odpowiednich probiotyków, będą one niszczyć nie tylko problematyczne bakterie w organizmie, ale również pożyteczne bakterie w naszych jelitach, niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu.

Dużym problemem bywa fakt, że biegunce czasem dodatkowo towarzyszą gorączka czy wymioty, a wspólnie jeszcze szybciej mogą doprowadzić one do odwodnienia organizmu.

Odwodnienie organizmu – co warto wiedzieć?

Do odwodnienia organizmu dochodzi już w momencie, gdy ilość wody w naszym organizmie spadnie nawet nieznacznie. Najbardziej na nie narażone są dzieci i najmłodsi, z największym naciskiem na noworodki, ponieważ to u nich woda stanowi większy procent wagi ciała (w stosunku do całej jego masy) niż u osób dorosłych. Dodatkowo to właśnie u najmłodszych woda z organizmu będzie znikać najszybciej.

Zobacz:  Co na zaparcia dla niemowlaka?

Wynika to z faktu, że dziecko nie ma jeszcze na tyle wykształconych nerek, by mogły one tak wydajnie zagęszczać mocz, jak dzieje się to u osób dorosłych. Jeżeli nasz mocz przybiera ciemny kolor, oznacza to, że organizm go zagęszcza, a wynika to z tego, że w naszym organizmie zaczyna brakować wody. U dzieci jednak proces ten nie dział tak wydajnie, i oszczędzanie wody w organizmie nie jest takie efektywne. Dodatkowo, dziecko samo nie jest w stanie zakomunikować, że chce mu się bardziej pić lub samo nie jest w stanie sięgać po wodę. Ospałość, rzadkie oddawanie moczu, zawroty głowy – to właśnie objawy odwodnienia

Kiedy konsultować się z lekarzem?

U dzieci starszy i dorosłych powinniśmy skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy biegunka nie minie po 7 dnia. Z racji tego, że biegunka u niemowlaków i dzieci poniżej 6 miesiąca życia jest najbardziej niebezpieczna, powinniśmy konsultować się z lekarzem, gdy zauważymy, że zaczynamy mieć problem z biegunką – w tym przypadku nie możemy tak długo czekać.

Dodatkowo, z lekarzem powinniśmy skontaktować się wtedy, gdy zauważymy u siebie lub dziecka objawy odwodnienia, lub, gdy w stolcu pojawi się krew.

Jak radzić sobie z biegunką?

Jeżeli biegunka jest wywołana przez wirusa, powinna sama minąć po kilku dniach. Nie znaczy to jednak, że mamy być wobec niej obojętni – warto w tym przypadku zadbać o swój organizm i jego nawodnienie.

W trakcie biegunki kluczowe jest uzupełnienie płynów w naszym organizmie. Powinniśmy jednak robić to z pomocą wody czy specjalnych herbatek, nie soków, napojów słodzonych czy tych gazowanych. Dodatkowo wodę czy herbatki powinniśmy przyjmować często, w stosunkowo niewielkich ilościach, jednak sumarycznie ilość przyjmowanych przez nas płynów powinna być większa, niż zazwyczaj.

Kliknij i zobacz → co na biegunkę?

Z racji tego, że biegunka często spowodowana jest problemem z naszą mikroflorą jelitową, warto zdecydować się na suplementację probiotykami – są one dostępne i dla dzieci, i dla osób dorosłych, a najlepiej zdecydować się na preparaty zawierające szczep bakterii Lactobacillus reuteri Protectis – bez większych problemów dociera on przez żołądek do jelit człowieka, do tego jest to jeden ze szczepów bakterii, który jako pierwszy powinien pojawić się w organizmie nowo narodzonego człowieka.

Kliknij i poznaj leki na biegunkę → https://biogaia.pl/magazyn/lek-na-biegunke-dla-dziecka/

Zobacz:  Przewlekła choroba dziecka
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments