Co trzeba wiedzieć, podając dziecku antybiotyk?

Antybiotyki doskonale sprawdzają się w leczeniu różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych u dzieci. Dzięki nim można w skuteczny sposób zwalczyć typowe infekcje wieku dziecięcego i umożliwić szybki powrót do zdrowia. Jednak wśród licznych zalet antybiotyków znajdują się też wady i ograniczenia, o których należy pamiętać, rozpoczynając antybiotykoterapię.

Antybiotyki stosuj w ściśle określonych przypadkach

Wiele infekcji dziecięcych wywoływanych jest nie tylko przez bakterie, ale także przez wirusy. Jednak pomimo podobnych objawów, w zależności od przyczyny, będą wymagać odmiennego leczenia. W tym przypadku należy podkreślić, że antybiotyki to preparaty, które działają wyłącznie na bakterie, jednocześnie będąc nieskutecznymi w walce z wirusami. Dlatego nie będąc przekonanym odnośnie do przyczyny wystąpienia choroby, warto wstrzymać się z podawaniem antybiotyku do czasu jej potwierdzenia przy użyciu specjalistycznych testów. Takie postępowanie chroni przed nadużywaniem antybiotyków, ich działaniem obciążającym florę jelitową i szerzeniem się oporności wśród chorobotwórczych bakterii.

Jeśli antybiotyk, to tylko z probiotykiem!

Antybiotyki mają za zadanie wyeliminować źródło zakażenia bakteryjnego i zatrzymać przebieg infekcji. Należy jednak pamiętać, że nie działają one wybiórczo, co powoduje, że niszczą również symbiotyczne, dobre bakterie, bytujące w jelitach dziecka. Z tego powodu antybiotykoterapia może w dużym stopniu upośledzić funkcję jelit, dlatego wskazane jest jednocześnie podawać dziecku probiotyk zawierający żywe kultury bakterii np. Dicoflor. W ten sposób można uchronić dziecko przed skutkiem ubocznym antybiotykoterapii w postaci biegunki poantybiotykowej, która może przyczynić się do silnej dysbiozy jelit.

Zwróć uwagę, czy dziecko dobrze toleruje antybiotyk

Bardzo ważne jest, aby podczas antybiotykoterapii u dziecka obserwować jej wpływ na organizm malucha. W każdym przypadku należy zapoznać się z szeregiem działań niepożądanych, opisanych w ulotce leku, a w razie ich wystąpienia przerwać terapię i zgłosić się do lekarza. Wśród najczęściej występujących znajdują się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • wysypka na skórze,
  • biegunka.
Zobacz:  Jakie cechy powinien przejawiać dentysta dziecięcy?

Mogą wystąpić w kilka minut po podaniu antybiotyku (wtedy najłatwiej jest je zidentyfikować) lub ujawnić się dopiero po kilku dniach.

Obserwuj postępy w leczeniu

Zawsze należy mieć na uwadze ryzyko, że wdrożone leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy antybiotyk przyjmowany był zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli bez pominięcia żadnej dawki leku, podawany w ściśle określonych porach i przez okres wyznaczony przez lekarza. Jedynie takie postępowanie gwarantuje nam odpowiednie zadziałanie leku względem zakażenia. Natomiast w sytuacjach, kiedy po przeprowadzonym procesie leczenia nadal utrzymują się objawy albo stan zdrowia uległ pogorszeniu, konieczne może być wykonanie specjalistycznego testu, dzięki któremu będzie można poznać konkretny rodzaj bakterii, która wywołała zakażenie i zastosować adekwatne leczenie.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments