1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. Uroda
  6. »
  7. Blizny po trądziku – jak sobie z nimi radzić?

Blizny po trądziku – jak sobie z nimi radzić?

blizny po trądziku

Z bliznami musimy borykać się całe życie. Raz powstałe potrafią skutecznie naruszyć nasz naskórek i trudno się z nimi uporać. Również przebarwienia po słońcu czy po trądziku stanowią spory defekt kosmetyczny, dlatego większość zmagających się z nim osób chce za wszelką cenę się ich pozbyć. Na szczęście współcześnie istnieje wiele metod, dzięki którym możemy usunąć niechciane blizny oraz przebarwienia. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Blizny po trądziku – jak powstają?

Są to defekty kosmetyczne, które możemy nabyć w niemal każdym wieku. Istnieje bowiem wiele różnych przyczyn ich powstawania. Na skutek działania słońca, po trądziku czy zabiegach operacyjnych musimy mierzyć się z ich nieestetycznym często wyglądem. Blizny mogą stanowić także duży problem nie tylko pod względem wizualnym. Niektóre z nich wiążą się również z bólem, nieprzyjemnym efektem ciągnięcia skóry czy nawet dysfunkcjami w danej okolicy ciała. Mogą one także zmieniać swój kolor, a nawet pękać.

Blizny po trądziku powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej tkanką łączną włóknistą. Podczas procesu gojenia tak zwane fibroblasty produkuję bardzo duże ilości kolagenu, który jest podporą dla powstającej blizny. Zaraz obok nich pojawiają się przebarwienia, które powstają w wyniku zaburzeni wytwarzania barwnika oraz jego nadmiernego i nierównomiernego gromadzenia się w skórze.

Blizny potrądzikowe na twarzy – jak się ich pozbyć?

Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy tylko nastolatków. Wiele osób w dojrzałym wieku zmaga się z trądzikiem, często przez efekt zaburzeń hormonalnych, związanych z menopauzą, ciążą czy przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Może być to również wina nieodpowiednio skomponowanej diety czy zanieczyszczeń środowiska. Blizny stanowią bardzo widoczny defekt kosmetyczny, który jest trudny do ukrycia pod kolorowymi kosmetykami. Z tego powodu warto walczyć z tym problemem przy pomocy wszelkich metod.

W domowym zaciszu można spróbować zabiegów złuszczania chemicznego czy nawet mikrodermabrazji. Poprzez ścieranie wierzchnich warstw naskórka pobudzane są procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry. Dzięki temu po pewnym czasie uszkodzony naskórek zastępuje zdrowa tkanka. Coraz bardziej popularna staje się metoda laserowego usuwania blizn, która zapewnia szybsze i bardziej spektakularne efekty. Trądzik na brodzie można także pokonać za pomocą mikronakłuć.

Trądzik na brodzie – jak zwalczyć przebarwienia za pomocą kosmetyków?

W przypadku zwalczania przebarwień czy blizn w wyniku śladów potrądzikowych nie wystarczy zwykła, apteczna maść. O ile przy tych pierwszych krem lub maść o odpowiednim składzie może pomóc całkowicie pozbyć się problemu, o tyle w przypadku blizn preparaty kosmetyczne mogą stanowić jedynie uzupełnienie bardziej specjalistycznych zabiegów. Przy leczeniu blizn warto przede wszystkim postawić na preparaty, które pobudzą skórę do regeneracji i szybszego gojenia się. Warto także stosować maści już od pierwszych momentów, gdy powstaje dana blizna. Zwiększy to bowiem szansę na łatwiejsze jej zagojenie się.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments