Łojotokowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba na tle dermatologicznym, która w większości przypadków ma charakter przewlekły. Może ona obniżyć jakość życia, co jest związane nie tylko z dyskomfortem psychicznym. Na skórze dotkniętej ŁZS pojawiają się nieestetyczne zmiany, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Leczenie tej choroby nie gwarantuje sukcesu, jednak najważniejsze jest to, aby jak najszybciej postawić trafną diagnozę. Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry? Podpowiadamy.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba zapalna skóry, która dotyka coraz większej grupy pacjentów w różnym wieku. ŁZS należy do grupy schorzeń przewlekłych z tendencją do nawracania. Częściej zmagają się z nią mężczyźni niż kobiety, co może być ściśle związane z działaniem gospodarki hormonalnej, a dokładniej – testosteronu.

W wielu przypadkach pierwsze objawy choroby można zauważyć u osób w wieku dojrzewania, gdzie dochodzi do nagłym zmian w stężeniu hormonów płciowych. W niektórych przypadkach winę za rozwój łojotokowego zapalenia skóry można obarczyć układ odpornościowy, który wskutek reakcji autoimmunologicznej wywołanej czynnikami zewnętrznymi zaczyna atakować komórki naszego ciała.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry wymaga błyskawicznego działania. Nieleczone może pozostawić po sobie nieprzyjemne pamiątki w postaci trwałych uszkodzeń skóry. Jak rozpoznać ŁZS? U każdego pacjenta choroba może przebiegać nieco inaczej, jednak można wyróżnić kilka wspólnych mianowników.

Pierwszym niepokojącym sygnałem świadczącym o rozwoju choroby są rumieniowate, czerwony plamy na skórze. W wielu przypadkach mają one tendencję do łuszczenia się. Skóra w tych miejscach jest nadmiernie przetłuszczona, co powoduje poważny dyskomfort. Nieestetyczne zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach, gdzie występują gruczoły łojowe. Można je zauważyć na twarzy – w fałdach nosowo-wargowych, na brwiach, a nawet policzkach. Tłuste wykwity o żółtym zabarwieniu często występują również na klatce piersiowej oraz plecach.

Zobacz:  Medycyna estetyczna zamiast psychoterapii?

ŁZS bardzo często dotyka skóry głowy, co może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Pacjenci borykają się z jej nadmiernym przetłuszczaniem, a co z a tym idzie, nieświeżym wyglądem kosmyków. To jednak dopiero początek kłopotów. Towarzyszące chorobie stany zapalne oraz łojotok mogą doprowadzić do przerzedzenia włosów, a w najgorszym scenariuszu – do łysienia plackowatego.

Skóra z ŁZS – jak leczyć?

Leczenie ŁZS, podobnie jak skóra atopowa, wymaga wizyty u specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Można jednak łagodzić objawy choroby dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Pierwszym z jej etapów jest oczyszczanie skóry z pomocą żeli i emulsji na bazie delikatnych substancji myjących. Należy unikać silnych detergentów, które mogą przyczynić się do nasilenia stanów zapalnych.

Bardzo ważne jest również nawilżanie naskórka, dzięki czemu będzie szybciej się regenerował i lepiej chronił przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nie bez znaczenia jest również dieta. Zaleca się spożywanie produktów bogatych m.in. w selen, cynk, witaminy z grupy B, a także zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments