Bóle pleców to objaw, na który Panie w ciąży często uskarżają pod koniec ciąży. Występowanie takich dolegliwości na początku ciąży może wynikać z wad postawy, chorób kręgosłupa i innych.
Ważne jest odróżnienie bólów pleców związanych z chorobami nerek (głównie choroby zapalne związane z występowaniem stanów zapalnych). Należy zwrócić uwagę na częstość oddawania moczu, ilość oddawanego moczu, pieczenie w czasie oddawania moczu. Dla zweryfikowania podejrzenia należy wykonać badanie ogólne moczu. Jeżeli dolegliwości bólowe są związane z kręgosłupem, to bardzo pomocne mogą być specjalistyczne masaże lub masaż wykonany w odpowiedni sposób przez męża lub partnera.
Ruszaj się, staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję w ciągu dnia. Rób przerwę po każdej przesiedzianej godzinie – zbyt długie siedzenie, tak jak i długie stanie, jest teraz dla Ciebie niewskazane.
Oto inne metody i pomysły jak poradzić sobie z bólem pleców w ciąży:
- Zmieniaj pozycję podczas snu. Spróbuj układać się do snu na lewym boku, z poduszeczka między kolanami. Pozycja ta sprzyja dobremu ustawieniu macicy, a jednocześnie zapobiega jej uciskowi na kręgosłup.
- Spij na twardym materacu – gdy śpisz na miękkim, Twój kręgosłup układa się w niefizjologicznej pozycji.
- Przeciągaj się. W zapobieganiu bólom pleców pomagają dowolne ruchy, które wypychają miednicę do przodu.
- Siedź wygodnie. Najlepszy jest fotel ze sztywnym oparciem.
- Prowadź aktywny tryb życia. Wybieraj mało obciążające zajęcia sportowe
- Pływaj i mocz się w wannie. Pływanie czy choćby bierne wylegiwanie się w letniej kąpieli zmniejsza obciążenie grzbietu.
- Noś pas podtrzymujący brzuch. Pozwala on ulżyć mięśniom grzbietu, rozkładając obciążenie brzuchem na większe partie ciała. Jest to specjalny pas dla kobiet ciężarnych, nie można go zastępować żadnym innym. (polecamy pasy ciążowe z sklepu www.babymama.pl)
- Nie noś butów na wysokich obcasach – powinny być szerokie i mieć najwyżej 5 cm.
- Nie przybieraj na wadze zbyt mocno – zbędne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa.