Ćwiczyć czy nie ćwiczyć? – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet w ciąży. Z tematem aktywności fizycznej w czasie ciąży wiąże się wiele mitów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że kobieta, której ciąża przebiega bez poważnych powikłań, powinna wykonywać jakieś ćwiczenia fizyczne. Jest to ważne z wielu powodów.
Po pierwsze, aktywność fizyczna pomoże lepiej przygotować się do porodu. Po drugie, dobrze dobrane ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości związanych z okresem ciąży. Po trzecie, ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, dzięki czemu samopoczucie przyszłej mamy będzie dużo lepsze.
Aktywność fizyczna w czasie ciąży bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego. Dzięki regularnym ćwiczeniom można lepiej dotlenić organizm, co sprzyja lepszemu dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do dziecka. Ponad to, ćwiczące kobiety w ciąży lepiej tolerują wysiłek. Jest to ważne zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, kiedy brzuszek staje się coraz większy a maluszek coraz cięższy. Dzięki dobrze dobranym ćwiczeniom można korygować wady postawy, wzmacniać mięśnie brzucha oraz zwiększyć zakres ruchu w stawach (szczególnie biodrowym i kręgosłupa).
Ćwiczenie w czasie ciąży niesie ze sobą również inne korzyści. Główną z nich jest zmniejszenie ryzyka otyłości dzięki pobudzeniu przemiany materii oraz zwiększenie elastyczności skóry. Skóra wzmocniona regularnymi ćwiczeniami jest mniej podatna na powstawanie rozstępów a po porodzie, szybciej się obkurcza i jest bardziej jędrna. Ponad to aktywność fizyczna w czasie ciąży zmniejsza ryzyko takich patologii jak nieprawidłowe ułożenie płodu, przedwczesny poród czy przenoszenie ciąży. Dzięki ćwiczeniom fizycznym wzmacnia się również ogólną odporność organizmu, przez co rzadziej zapada się na różne infekcje.
Regularne ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie czynnikiem, który pozwoli ciężarnej kobiecie lepiej znieść trudy porodu. Dlatego szczególnie polecane są ćwiczenia pomagające w rozciągnięciu mięśni krocza i miednicy. Aktywność fizyczna w czasie ciąży może skrócić czas trwania porodu, zmniejszyć ilość urazów oraz dolegliwości związanych ze skurczami, prowadzić do szybszego rozwierania szyjki macicy.
Również takie ciążowe dolegliwości jak powstawanie żylaków, obrzęki, opuchnięcia, zaparcia i problemy z oddychaniem mogą być zmniejszone lub całkowicie wyeliminowane dzięki ćwiczeniom. Ponad to, ćwicząca kobieta w ciąży lepiej kontroluje i poznaje swoje ciało, dzięki czemu zapewnia sobie lepszą współpracę z położną w trakcie porodu.
Witam bardzo serdecznie!! Zapraszamy na zajęcia nauki prawidłowej techniki chodu Nordic Walking, dzięki której będziesz mogła doświadczyć wszystkich korzyści jakie daje ta aktywność fizyczna. Jesteśmy instruktorami oraz fizjoterapeutami, dlatego staramy się, aby lekcje z nami były prowadzone na najwyższym poziomie w trosce o zdrowie naszych klientek. Chodzimy w Lasku Marcelińskim, jednak istnieje możliwość ustalenia miejsca i czasu indywidualnie Helena 603 728 243 Marcin 697 809 647
Ćwiczenia w ciąży
Jak dobrze, że coraz więcej mówi się i pisze o korzyściach ćwiczeń w ciąży. To niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i łatwiejszego porodu a później dla szybszego powrotu do formy sprzed ciąży.