Spór o to, czy cesarskie cięcie jest bezpieczne dla matki i dziecka, trwa od lat.
Ostatnie odkrycie szwedzkich naukowców powinno jednak stać się swoistym przełomem w międzynarodowej debacie na temat zmian, jakie może powodować w organizmie malucha poród nienaturalny.
Szczegółowe badania wykazały, że cesarka niekorzystnie wpływa na DNA noworodka, co w przyszłości może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, astmę czy raka. Jak tłumaczą pracownicy Instytutu Karolinska w Sztokholmie, białe krwinki z krwi pępowinowej u dzieci urodzonych siłami natury mają inną strukturę niż u tych, które przyszły na świat przy pomocy cesarskiego cięcia. Kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za te zmiany ma być nagły i niekontrolowany wzrost hormonu stresu w organizmie noworodka w czasie zabiegu cesarki. Podczas naturalnego porodu dziecko nie odczuwa tak ogromnego szoku, ponieważ przyjście na świat odbywa się etapami.
Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, pediatra Mikael Norman z Instytutu Karolinska przyznał w wywiadzie z dziennikiem „Svenska Dagbladet”, że „to pionierskie odkrycie. Wcześniej dyskutowano jedynie o krótkoterminowym ryzyku zabiegu dla matki i dziecka. Wyniki naszych badań mają całkiem inny kaliber i rzucą nowe światło na dyskusję na temat efektów ubocznych cesarskiego cięcia”.
Natasza Lasky; papilot.pl
Obejrzyj film:
Zmienia się podczas porodu, zmienia się w łonie matki, zmienia się również podczas życia.
Epigenetyka już kilka lat funkcjonuje wiec nie wiem skad ten szok…
jedne zmiany sa dobre, inne zle, ale na wiekszosc mamy wplyw.
Akurat te zmiany, o ktorych mowa w artykule sa odwracalne. Mozna je modyfikowac dzieki diecie, stylowi zycia itp.
Niektore niestety prowadza do groznych chorob jak nowotwory. trzeba wiec jak najszybciej, najlepiej zaraz po porodzie zdeponowac DNA dziecka w banku DNA i po klopocie (i uwaga nie mowie tutaj o banku komorek macierzystych, ale banku DNA, ktory na cale szczescie jest o niebo tanszy!)
…więc może cesarka powinna być wykonyw
Akcja porodowa początkowo nie jest bolesnym aktem, więc być może kobiety – zamiast umawiać się \”ot tak\” na cesarkę – powinny poczekać na rozpoczęcie akcji porodowej? Wtedy dziecko w sposób naturalny będzie mogło się przygotować do \”przejścia\”!