Kiedyś ciąża uważana była za delikatny stan, wymagający spokoju i wypoczynku. Obecnie ruch i aktywność są wskazane dla kobiet w ciąży.
Matka, która uprawia ćwiczenia fizyczne, z pewnością lepiej zniesie dolegliwości w ciąży. Według wielu lekarzy kobiety, które regularnie uprawiają ćwiczenia w ciąży, mają łatwiejszy lub krótszy poród.
Nawet jeśli regularnie wykonujesz ćwiczenia fizyczne, w ciąży możesz reagować inaczej. Twoje tętno jest obecnie wyższe, co oznacza, że nie musisz ćwiczyć intensywnie, aby dotlenić organizm. Należy uważać, aby nie przesądzić z ilością ćwiczeń. W ciąży łatwiej jest przegrzać organizm. Układ oddechowy jest bardziej obciążony, łatwiej jest o zadyszkę. .Poza tym hormon relaksyna, rozluźnia stawy i wiązadła, łatwiej jest o upadki i zwichnięcia. Ryzyko upadków rośnie wraz z powiększaniem się brzuszka. Przesuwa się środek ciężkości, upośledzając poczucie równowagi.
Najważniejszy jest umiar. Ćwiczenia nadmiernie obciążające mogą zmniejszyć ilość przeznaczonej dla dziecka krwi i tlenu. Słuchaj swojego ciała. Jeśli zabraknie ci oddechu, to znaczy, że należy zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Jeżeli następnego dnia czujesz się zmęczona i obolała, zrób kilkudniową przerwę w ćwiczeniach.
ja wlasnie kupilam sobie karnet na basen, zamierzam chodzic 2razy w tygodniu,mysle ze zrobi mi to dobrze, bo kregoslup troche odpocznie, a ja sie odpreze:) oczywiscie zabezpieczam sie przed infekcja pochwy, ktora latwo zlapac na basenie biore probiotyk provag, jest on bezpieczny dla kobiet w ciazy:)
A ja jestem zapaloną rowerzystką obecnie w 6 miesiącu ciąży czuje się świetnie i nie zamierzam rezygnować z tego sportu jak najdłużej. Moja dzidzia jest zdrowa więc doktorek nie widzi przeciwwskazań.
A jak u mnie woda dostaje sie do srodka podczas kapieli to co…???