W piętnastym tygodniu na główce i brwiach nadal pojawiają się włoski, ale skóra maleństwa nadal jest tak bardzo przeźroczysta, że widać przez nią naczynia krwionośne. Całe ciało pokrywa delikatny meszek, który chroni ciało przed działaniem wód płodowych. Przed samym porodem meszek zniknie. Dziecko potrafi już ssać kciuk i poruszać mięśniami twarzy.
Maleństwo wciąż rośnie – tułów się wydłuża, rosną też nogi, które zaczynają być dłuższe od rączek. Ramiona zginają się w łokciach i nadgarstkach, a rączki zaciskają się w piąstki – wszystko to zasługa rozwoju mięśni. Także mięśnie odpowiedzialne za oddychanie nieustannie prasują – malec połyka około 1 litra płynu owodniowego dziennie.
Trzustka zaczyna wytwarzać insulinę, a wątroba skupia się jedynie na produkowaniu żółci. We wnętrzu małego organizmu nadal rozwijają się kości, następuje także rozwój szpiku. Jeśli dziecko jest płci męskiej, to jego jądra zaczęły wędrówkę do moszny i dotrą tam dopiero pod koniec ciąży. Malec ma od 7 do 11cm. długości i waży około 30-60gramów.
Przyszła mama
Serce kobiety zwiększa swoją objętość, przez co pompuje o 20% więcej krwi, niż przed ciążą, by zapewnić maleństwu odpowiednią ilość tlenu. Objętość serca będzie rosnąć aż do końca ciąży, by ostatecznie powiększyć się o 30-50%. W tym okresie zwykle kobiety zaczynają zauważać, ze ich ubrania stały się za ciasne. Nie należy wciskać ich na siłę – lepiej wybrać się do sklepu z odzieżą ciążową. Podczas zakupów miej jednak na uwadze to, że Twój brzuch jeszcze się powiększy, więc warto kupić coś elastycznego. Między 15 a 17 tygodniem ciąży można przeprowadzić badanie przesiewowe krwi, które pozwoli określić ryzyko wystąpienia zespołu Downa. W tym okresie ciąży wynik będzie najdokładniejszy.