Twoje maleństwo zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka – oczy przesunęły się na właściwe miejsce, uszy są już po bokach, zrosło się podniebienie, a głowa stanowi już 1/3 długości ciała a nie połowę. Zaczynają się na niej pojawiać pierwsze włoski a na ciele powstaje tzw. Lanugo czyli delikatne włoski pokrywające cale ciało, które służą ochronie skóry dziecka.
Maluszek w tym tygodniu zaczyna ćwiczyć „oddychanie” – na razie jeszcze płynem owodniowym. Coraz częściej wkłada sobie także kciuk do buzi i ćwiczy odruch ssania. Tarczyca maleństwa zaczyna wydzielać już hormony, rozwijają się także narządy płciowe – u chłopców rozwija się prostata, a u dziewczynek jajniki schodzą z brzucha do miednicy. W tym tygodniu powstaje także otwór odbytowy. Podczas badania USG lekarz może już określić płeć dziecka.
Wciąż rozwija się szkielet (proces kostnienia obejmuje żebra i kręgi), a także układ nerwowy (w mózgu co minutę powstaje 250 tysięcy nowych komórek nerwowych). Całe ciało (poza główką, która będzie najbardziej narażona na ściskanie podczas porodu) staje się już wrażliwe na dotyk. W czternastym tygodniu ciąży maluszek waży od 18 do 25 gramów i ma 7,5-9cm długości.
Przyszła mama
W ciele przyszłej mamy zachodzą zmiany hormonalne, które mogą być widoczne na twarzy – mogą pojawić się wypryski, zwłaszcza, jeśli kobieta używa make up’u. Częstym objawem zmian hormonalnych jest pojawienie się tak zwanej linii negra, czyli ciemno-brązowej linii wiodącej od pępka do spojenia kości łonowej. Zmiany dotyczą również piersi – brodawki stają się ciemniejsze. Powiększa się macica, która jest teraz wielkości grapefruita.