Mówi się, że ciąża sprawia, że cera kobiety staje się piękniejsza – gładsza i promienista. Jednak jest także pewna grupa ciężarnych, u których stan skóry ulega znacznemu pogorszeniu. Problemy z cerą są skutkiem burzy hormonów, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Wzrost estrogenów powoduje, że cera może stać się bardziej przesuszona i pojawiają się na niej cienie lub opuchlizna pod oczami.
Wszystkiemu winne hormony
W czasie ciąży pod wpływem hormonów zmienia się całe ciało kobiety. Rośnie brzuch, zaokrąglają się biodra i piersi, ale zmienia się także skóra. U starszych kobiet zmniejsza się widoczność zmarszczek, a twarz wydaje się młodsza. Dlatego często mówi się, że osoba spodziewająca się dziecka pięknieje. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa się ciśnienie oraz ilość krwi, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i natleniona. To dlatego cera w wydaje się bardziej rozświetlona i promienista. Jest to pozytywna reakcja występująca u wielu kobiet, ale niestety nie brakuje również tych, które nie cieszą się pięknym wyglądem. U części z nich stan skóry nie tylko nie poprawia się wraz z ciążą, ale nawet znacząco się pogarsza. Cera staje się matowa, szara, pozbawiona blasku i po prostu wygląda niezdrowo. U niektórych kobiet pojawiają się cienie i opuchlizna w okolicach oczu albo krostki, wypryski i zmiany trądzikowe, nawet jeśli wcześniej nie miały z nimi problemów. Za te kłopoty z cerą odpowiadają przede wszystkim hormony. Ich wzrost w przypadku kobiet o suchej cerze powoduje, że cera staje się jeszcze bardziej przesuszona i trudniej zadbać o jej nawilżenie. Sucha skóra jest z kolei bardziej wrażliwa i podatna na działanie innych czynników, na przykład promieni słonecznych.
Jak radzić sobie z niedoskonałościami cery w czasie ciąży
Można sięgnąć po krem pod oczy z kwasem hialuronowym czy kofeiną, na przykład marki L’Oreal. Są to składniki, które można bezpieczne stosować w czasie ciąży. Należą do nich również gliceryna, alantoina czy pantenol. Mają one działanie nawilżające i łagodzą podrażnienia skóry. Za to bezwzględnie należy unikać witaminy A i jej pochodnych, kosmetyków przeciwtrądzikowych i peelingów z kwasem salicylowym. Przyszła mama musi wiedzieć, jakich kremów używać pod oczy i na twarz, by w żaden sposób sobie nie zaszkodzić. Na szczęście współczesne mamy są bardzo świadome i wybierają tylko rekomendowane kosmetyki oraz stosują sprawdzone metody pielęgnacji urody.