Co warto wiedzieć o zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci?

Dla wielu rodziców największym marzeniem jest to, by ich dziecko zdrowo rosło i prawidłowo się rozwijało.

Nic dziwnego, że maluchy są bacznie obserwowane przez swych opiekunów, zaś wszelkie podejrzane objawy są szybko konsultowane z lekarzem. Im wcześniej wykryte zostają pewne nieprawidłowości związane ze zdrowiem lub prawidłowym rozwojem dziecka, tym większa szansa na zapewnienie mu odpowiednich sposobów leczenia. Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z bardziej istotnych zagadnień staje się tu integracja sensoryczna. Pod tym nieco tajemniczym terminem ukrywa się prosta prawidłowość polegająca na spójnej współpracy poszczególnych zmysłów.

Co zawdzięczamy prawidłowej integracji sensorycznej?

Prawidłowe współdziałanie wszystkich zmysłów zapewnia nam możliwość wykonywania kilku czynności jednocześnie. Dobrym przykładem może być tu wchodzenie pod schody i jednoczesne prowadzenie rozmowy przez telefon lub wchodzenie pod schody z kilkoma torbami. Dzięki współgraniu wszystkich zmysłów (dotyku, węchu, słuchu i wzroku) lepiej radzimy sobie w nowych sytuacjach, łatwiej też radzić nam sobie z codziennymi obowiązkami. U osób z zaburzeniami integracji sensorycznej już samo ubieranie się może być zadaniem trudnym, zaś wszelkie nowości w najbliższym otoczeniu stają się dodatkową przyczyną frustracji.

Jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców?

Brak odpowiedniej integracji sensorycznej może prowadzić do poważnych problemów. Prawidłowy rozwój dziecka jest w takiej sytuacji zakłócony, zaś poważne problemy zaczynają się w okresie przedszkolnym i szkolnym. W grupie rówieśniczej dziecko czuje się mniej pewnie, zaś zwykłe zabawy mogą okazać się dla niego problemem. Wiele dzieci z takimi zaburzeniami ma również problemy związane z nauką oraz pozyskaniem akceptacji ze strony rówieśników. Im wcześniej zaburzenie to zostanie rozpoznane, tym większa szansa na podjęcie odpowiedniej terapii i poprawienie sytuacji. Niestety, wielu rodziców problemy dostrzega dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola i „odstawać” od swych rówieśników.

Jakie zachowania powinny stanowić ostrzeżenie dla rodziców niemowlaka?
U maluszków pierwszymi sygnałami związanymi z zaburzeniami integracji sensorycznej są: nadmierna drażliwość oraz płaczliwość. Niemowlęta takie często mają problemy z zasypianiem oraz łatwo wpadają w złość. U nieco starszych dzieci wśród niepokojących zachowań pojawia się m.in. obawa przed nowymi miejscami oraz sytuacjami, co może się przejawiać nawet niechęcią wobec nieznanych wcześniej potraw. Warto takie objawy skonsultować z lekarzem i w razie konieczności – rozpocząć terapię.

Zobacz:  Na czym polega grafomotoryka?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments