Co zrobić, gdy dziecko boli ucho?

Każdy ból jest oznaką jakiegoś problemu zdrowotnego i nigdy nie powinniśmy go lekceważyć. Jednym z najsilniej odczuwalnych przez człowieka rodzajów bólu jest ten związany ze schorzeniami ucha. Problem bólu ucha bardzo często dotyka dzieci i zwykle dotyczy stanu zapalnego tego narządu.

Ból ucha u dziecka po przeziębieniu

Stan zapalny bywa następstwem powikłań po przeziębieniach, katarze czy różnego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych. Z uwagi na specyfikę anatomiczną związaną z budową trąbki słuchowej u dziecka (zwanej także trąbką Eustachiusza), łączącej ucho środkowe z gardłem, która jest szersza i ułożona niemal poziomo, to właśnie nasze pociechy są bardziej narażone na tą przypadłość, niż osoby dorosłe. Te same bakterie albo wirusy, jakie wywołały wcześniej np. chorobę gardła, stają się przyczyną stanu zapalnego narządu słuchu dziecka. Dzieci nie potrafią dokładnie wydmuchać nosa i pozbyć się nadmiaru kataru, który jest skupiskiem różnych drobnoustrojów wywołujących chorobę. Tej przykrej dolegliwości często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, a sam ból jest silny, pulsujący i przeszywający. Nie od razu ból ucha jest bardzo silny, dlatego nie powinniśmy lekceważyć początkowych symptomów i informacji ze strony dziecka, żeby nie narażać go na późniejszy dyskomfort i różnego rodzaju groźne powikłania.

Naturalne sposoby walki z zapaleniem ucha

Zanim jednak podejmiemy decyzję o konsultacji problemu z pediatrą bądź laryngologiem, warto sięgnąć po kilka naturalnych i sprawdzonych metod walki z zapaleniem ucha oraz sposobów na uśmierzenie bólu ucha u dziecka. W sytuacji gdy dziecko boli ucho, z pewnością nie zaszkodzi delikatne miejscowe rozgrzewanie. Można do tego celu zastosować ciepłe okłady albo skierować z odległości ok. 30 cm, nie dłużej niż przez 5 minut, lekki strumień powietrza z suszarki do włosów w kierunku bolącego ucha. Dobrym sposobem jest również przykładanie przez bawełniany ręcznik rozgrzanej na patelni soli, ugotowanego na twardo jajka lub termoforu. Skutecznym sposobem przeciwdziałania infekcji ucha, a także bólu, będącego jej konsekwencją, jest delikatne zwilżanie wnętrza małżowiny ciepłą oliwą. Bardzo dobre właściwości lecznicze i uśmierzające ból ucha, mają też cebula. Przed zrobieniem okładów z cebuli, należy ją obrać, pokroić w plasterki, podgrzać nad parą wodną i wycisnąć nadmiar soku  i rozsmarować kilka kropli soku wewnątrz ucha.

Zobacz:  Wzmocnij odporność dziecka zdrową dietą

Ból ucha u dziecka – poznaj niepokojące objawy

W przypadku kilkulatka, szybka diagnoza początkowego stadium zapalenia ucha, objawiającego się bólem, jest dużo prostsza, niż np. u niemowląt, chociażby z racji możliwej komunikacji z dzieckiem. W momencie, kiedy mamy do czynienia z maluszkiem, który nie jest w stanie powiedzieć nam o problemie, powinniśmy być szczególnie uważni i wyczuleni na różne charakterystyczne objawy bólu ucha. Najczęściej daje o sobie znać tzw. drażliwość ucha, czyli nasilające się sytuacje, kiedy maluch nerwowo przykłada dłoń w okolice ucha i zaczyna mocno gorączkować. Dodatkowo, bolące ucho powoduje, że niemowlę jest rozdrażnione, płaczliwe i niechętne do ssania mleka lub smoczka. Ból ucha u dziecka nieco starszego, można także powiązać z występującym okresowo zaburzeniem słuchu. Jeśli na dodatek dziecko jest w trakcie jakiejś infekcji lub bezpośrednio po przeziębieniu, to tym bardziej nie powinniśmy bagatelizować takich objawów.

Pamiętajmy, aby nigdy nie lekceważyć zwykłego bólu ucha u dziecka, ponieważ powikłania mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nawracające bóle ucha albo zdiagnozowane zapalenia tego narządu, które ujawniają się co jakiś czas, powinny być jasnym sygnałem do poszukiwania innych powodów problemu. Zazwyczaj bowiem okazuje się, że za bezpośrednimi przyczynami bólu i zapalenia ucha mogą stać przewlekłe infekcje nosa, gardła lub przerost trzeciego migdałka.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments