Ćwiczenia podczas ciąży są bezpieczne i korzystne dla płodu

Wykonywanie ćwiczeń w okresie ciąży ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i na rozwój dziecka – dowodzą naukowcy z Kansas City University of Medicine and Biosciences.

Badacze postanowili sprawdzić, czy umiarkowane ćwiczenia aerobowe w czasie ciąży mogą mieć wpływ na rozwój układu oddechowego i ośrodkowego układu nerwowego dziecka. W tym celu badali ruchy oddechowe płodu u kobiet w 36-38 tygodniu ciąży.

W badaniu wzięło udział 26 kobiet w wieku 20-35 lat. Naukowcy podzielili je na dwie grupy w zależności od ich aktywności fizycznej. W pierwszej grupie znalazły się kobiety, które regularnie wykonywały ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności (np. szybki spacer, ćwiczenia na rowerku treningowym, bieganie) co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Grupa kontrolna składała się z kobiet, które nie wykonywały regularnych ćwiczeń.

Zarówno ruchy oddechowe płodu, jak i system nerwowy były lepiej rozwinięte u dzieci, których matki wykonywały ćwiczenia” – mówi kierująca badaniami dr Linda May.

Dr May dodaje, że poznanie czynników, które stymulują rozwój układu nerwowego płodu pomoże lepiej zrozumieć zespół nagłej śmierci niemowląt.

Minimalna ilość ćwiczeń, która wpływa korzystnie na rozwój płodu nie jest jeszcze znana. Naukowcy zapewniają, że wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu lub poronienia. Zaznaczają jednak, że przed rozpoczęciem ćwiczeń ciężarne kobiety powinny skonsultować się z lekarzem, by dobrać odpowiedni dla nich rodzaj wysiłku.(PAP)

Zobacz:  Zostań instruktorem BuggyGym
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments