Czy całować dziecko w usta?

Ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i jednoznacznych przeciwników. Całowanie dziecka w usta – bo o nim mowa – wywołuje niemałe kontrowersje. Jak zdrowo, bezpiecznie i z uczuciem powiedzieć dziecku: „kocham cię”? Oto, co twierdzą nasi eksperci.

Jak okazać dziecku miłość? Całując, odpowie wielu. Tymczasem spora grupa rodziców i lekarzy twierdzi, że buziak prosto w usta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bo chociaż buduje więź ( to fakt), to jednak stwarza możliwość przenoszenia na maleństwo różnych infekcji (m.in. próchnicy czy choroby wrzodowej). Zupełnie niedopuszczalne jest całowanie malca przez osoby zakażone opryszczką. Przeniesienie tej choroby na niemowlę może  wywołać u bobasa opryszczkowe zapalenie jamy ustnej ( co może  istotnie utrudniać przyjmowanie napojów i pokarmów i w efekcie doprowadzić do odwodnienia i przymusowej hospitalizacji) a nawet bardzo groźne dla małego dziecka opryszczkowe zapalenie mózgu.

Pamiętajmy – całowanie dziecka prosto w usta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy malucha całują wszyscy wokół – ciocie, babcie, dziadkowie. Warto uświadomić sobie, że to  – choć dla pociechy miłe , jest zwyczajnie niehigieniczne. Warto poprosić znajomych, aby  – jeśli mają taka wolę – dali buziaka w czółko lub stopkę. Będzie równie miło i o wiele zdrowiej.

Zobacz:  Adopcja nie tylko dla małżeństw!
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments