Czy cesarskie cięcie powoduje u dziecka problemy z nauką?

Prowadzący badania dr Juraj Spring z Kliniki Mayo w USA twierdzi, iż prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z nauką w przyszłym życiu dziecka jest jednakowe zarówno w przypadku dzieci urodzonych siłami natury, jak i poprzez cesarskie cięcie.

fotokarty

Jego zdaniem pocieszające jest to, że znieczulenie wymagane przy tej metodzie nie powoduje trwałych zmian w mózgu dziecka, gdyż wcześniejsze badania przeprowadzane na młodych zwierzętach sugerowały co innego. Obawiano się, iż mózg we wczesnej fazie rozwoju przechodzi tak gwałtowne zmiany, że każda tego typu ingerencja może być brzemienna w skutki.

Pierwsze badanie dotyczące wpływu środków znieczulających na rozwój dziecka przeprowadzono już wcześniej. Opublikowane w marcu rezultaty wykazały, iż jednorazowe znieczulenie w pierwszych 3 latach życia dziecka nie zwiększa ryzyka pojawienia się u niego w przyszłości trudności z nauką. Natomiast kilkukrotne dawki, spowodowane na przykład potrzebą narkozy w czasie operacyjnego leczenia dziecka w tym wczesnym okresie, zwiększały to ryzyko niemal dwukrotnie.

Badanie pod kierownictwem dra Springa przeprowadzono w oparciu o dane zebrane w ramach projektu Rochester Epidemiology. Analizie poddano informacje na temat 5320 dzieci z amerykańskiego hrabstwa Olmsted urodzonych między 1976 a 1982 rokiem, porównując to, jak przyszły na świat oraz ich osiągnięcia szkolne i wyniki testów na inteligencję. Okazało się, iż znieczulenie niezbędne przy cesarskim cięciu nie tylko nie szkodzi dziecku, ale w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego może też zmniejszać ryzyko problemów szkolnych. Dr Spring twierdzi, iż „ w porównaniu z dziećmi urodzonymi siłami natury oraz w wyniku cesarskiego cięcia, ale z całkowitym znieczuleniem, ryzyko było o 40 procent mniejsze”.

Niemniej jednak badacze ostrzegają, iż jest za wcześnie, aby uznać te wyniki za podstawę do jakichkolwiek wiążących poczynań. Dr Flick z zespołu badawczego Kliniki Mayo uważa, że należy wziąć pod uwagę również inne czynniki wpływające na rozwój umiejętności szkolnych dziecka. Jego zdaniem niezbędne są kolejne badania w tej dziedzinie. Projekt, którym obecnie zajmuje się jego zespół to porównywanie wpływu znieczulenia na dzieci z określonymi problemami zdrowotnymi. Jest to część amerykańskiego programu SAFEKIDS Initiative, któremu patronuje Agencja do Spraw Żywności i Leków (FDA), mającemu na celu badanie wpływu środków znieczulających i uspokajających na rozwój umysłowy niemowląt i dzieci.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments