1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Poród
  6. »
  7. Objawy poprzedzające poród – czy już rodzę?

Objawy poprzedzające poród – czy już rodzę?

objawy poprzedzające poród

Objawy poprzedzające poród to: obniżenie dna macicy, częste skurcze macicy, odejście krwistego czopu śluzowego, dojrzewanie szyjki macicy.

fotokarty

Przeczytaj szczegóły, a sprawdzisz, kiedy możesz urodzić. Objawy poprzedzające poród to:

Obniżenie dna macicy

Dno macicy obniża się około 3 – 4 tygodnie przed porodem u pierworódek, w następnej ciąży może stać się to na 2 tyg. przed porodem. Wówczas mogą się u Ciebie pojawić takie dolegliwości jak: częstsze oddawanie moczu, wrażenie ucisku na pęcherz moczowy, zaparcia stolca, częste bóle mięśniowe kończyn dolnych.

Częste skurcze macicy, czyli skurcze przepowiadające

Są to skurcze o charakterze zbliżonym do skurczów porodowych. Różnią się od nich tym, że są zazwyczaj  krótsze, słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Występują one najczęściej w ostatnich dniach przed porodem. Czasami bywają tak silne i trwają tak długo, że sprawiają wrażenie skurczów porodowych, po czym ustępują.

Odejście krwistego czopu śluzowego zamykającego szyjkę macicy

Może ci się to przytrafić na  kilka godzin, ewentualnie dni, przed porodem. Domieszka krwi pochodzi z bardzo drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone podczas rozpoczęcia jej rozwierania.

Dojrzewanie szyjki macicy

Niedojrzała szyjka macicy jest zamknięta, ma twardą konsystencję, długość ok.. 2 cm i znajduje się bliżej kości krzyżowej. W ostatnich tygodniach przed porodem staje się ona miękka, bardzo rozciągliwa. Dojrzałość szyjki macicy, czyli tzw. gotowość porodową u pierworódek stwierdzamy, gdy szyjka jest częściowo lub całkowicie “zgładzona” znacznie skrócona) i otwarta co najmniej na 1 cm. Procesowi temu towarzyszy przemieszczanie się szyjki macicy w oś kierunkową porodu. O gotowości porodowej u wieloródek mówimy, gdy szyjka jest skrócona, a jej ujście otwarte jest na 2 cm. Świadczy to o tym, że macica przygotowana jest do wystąpienia akcji skurczowej. Są to objawy bliskiego porodu.

Objawy poprzedzające poród – ogólne

To nie wszystko, Przed porodem może wystąpić u Ciebie ogólny niepokój, kołatanie serca, nerwobóle uciskowe, nawracające bóle okolicy krzyżowej, wymioty, biegunka, uczucie parcia na kiszkę stolcową oraz objawy ze strony narządów płciowych. I co ciekawe, przed porodem możesz już czuć słabsze ruchy dziecka.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ktostam
Ktostam
7 lat temu

Fajny tekst 🙂 dzięki

Gość
Gość
9 lat temu

oo kurcze z tego co czytam to ja juz mam skurcze….ja to wogóle nie mam szyjki macicy zanikła mi i przez to lezałam w szpitalu 5 razy 🙁 miałam ciaze zagrozona..teraz biore tabletki na potrzymanie…

Gość
Gość
10 lat temu

termin wyliczony przez lekarza (według ostatniej miesiączki) o ile się nikt nie pomyli 😛
usg czy normalne czy na badaniach prenatalnych wylicza wagę, długość maluszka, główki itp. i czasami dziecko jest mniejsze niż powinno być czy też większe w danym tygodniu ciąży dlatego też termin wyliczany z usg nie jest na tyle prawdopodobny niż ten wyliczony przez lekarza 😉

Gość
Gość
11 lat temu

i tak patrzą na wyliczony… jak z USG wyjdzie że dziecko ma odpowiednią wagę… to nie będzie miał termin takiego znaczenia, przedział i tak jest od 37-43 tyg.
bo nie patrzą juz na 2 tyg.. a wręcz mówią o bezpiecznych 3 tyg. raczej w dół niż w górę… po 42 tyg. dziecko jest przenoszone… nie mniej mi powiedizeli jak byłam w 38 tyg. (czyli 37+…) że już mogę rodzić.. no ale póki co to były skurcze przepowiadajace.. i rozwarcie na 3cm. ale wszystko sie skończyło: i czekam
a jak u ciebie? juz napewno urodziałś..

Natalia
Natalia
13 lat temu

tkóry termin jest ważniejszy???
mam pytanie który termin bardziej się liczy ten wyliczony przez lekarza czy tan z usg?