Objawy poprzedzające poród to: obniżenie dna macicy, częste skurcze macicy, odejście krwistego czopu śluzowego oraz dojrzewanie szyjki macicy.
Warto poznać różne symptomy, które mogą poprzedzać poród oraz nauczyć się odróżniać je od rzeczywistego momentu rozpoczęcia akcji porodowej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy sugerujące zbliżający się poród, skontaktuj się z lekarzem lub położną, aby uzyskać poradę. Przyszłe mamy powinny być świadome różnych objawów poprzedzających poród, ale także rozróżniać je od normalnych zmian związanych z ciążą. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego ważne jest, aby zawsze konsultować się z profesjonalistami medycznymi w przypadku niepewności.
Oto najczęstsze objawy poprzedzające poród:
Dno macicy obniża się około 3 – 4 tygodnie przed porodem u pierworódek, w następnej ciąży może stać się to na 2 tyg. przed porodem. Wówczas mogą się u Ciebie pojawić takie dolegliwości jak: częstsze oddawanie moczu, wrażenie ucisku na pęcherz moczowy, zaparcia stolca, częste bóle mięśniowe kończyn dolnych.
Są to skurcze o charakterze zbliżonym do skurczów porodowych. Różnią się od nich tym, że są zazwyczaj krótsze, słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Występują one najczęściej w ostatnich dniach przed porodem. Czasami bywają tak silne i trwają tak długo, że sprawiają wrażenie skurczów porodowych, po czym ustępują.
Może ci się to przytrafić na kilka godzin, ewentualnie dni, przed porodem. Domieszka krwi pochodzi z bardzo drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone podczas rozpoczęcia jej rozwierania.
Niedojrzała szyjka macicy jest zamknięta, ma twardą konsystencję, długość ok. 2 cm i znajduje się bliżej kości krzyżowej. W ostatnich tygodniach przed porodem staje się ona miękka, bardzo rozciągliwa. Dojrzałość szyjki macicy, czyli tzw. gotowość porodową u pierworódek stwierdzamy, gdy szyjka jest częściowo lub całkowicie „zgładzona” znacznie skrócona) i otwarta co najmniej na 1 cm. Procesowi temu towarzyszy przemieszczanie się szyjki macicy w oś kierunkową porodu. O gotowości porodowej u wieloródek mówimy, gdy szyjka jest skrócona, a jej ujście otwarte jest na 2 cm. Świadczy to o tym, że macica przygotowana jest do wystąpienia akcji skurczowej. Są to objawy bliskiego porodu.
Biegunka i ból pleców
Wiele kobiet doświadcza biegunki i bólu pleców jako objawy poprzedzające poród. Te objawy mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi i fizycznymi, gdy ciało przygotowuje się do porodu. Jednak nie zawsze oznaczają one rozpoczęcie akcji porodowej.
Silne odbijanie lub nudności
U niektórych kobiet silne odbijanie lub nudności mogą być objawami poprzedzającymi poród. Te objawy mogą być spowodowane zmianami w układzie pokarmowym i hormonami, ale mogą także towarzyszyć akcji porodowej.
To nie wszystko, przed porodem może wystąpić u Ciebie ogólny niepokój, kołatanie serca, nerwobóle uciskowe, nawracające bóle okolicy krzyżowej, uczucie parcia na kiszkę stolcową. I co ciekawe, przed porodem możesz już czuć słabsze ruchy dziecka.
Podsumowując, objawy poprzedzające poród mogą być różnorodne i nie zawsze jednoznacznie wskazywać na rozpoczęcie akcji porodowej. Warto jednak być świadomym tych sygnałów, aby móc odpowiednio zareagować i skontaktować się z opiekunem medycznym w razie potrzeby. Ostatecznie, kluczowym jest śledzenie zmian w swoim ciele, słuchanie sygnałów, jakie przekazuje organizm, oraz zdawanie się na profesjonalną opiekę medyczną. Dzięki temu można być pewnym, że każdy etap ciąży i porodu będzie przebiegał z należytą troską i wsparciem.
Fajny tekst 🙂 dzięki
oo kurcze z tego co czytam to ja juz mam skurcze….ja to wogóle nie mam szyjki macicy zanikła mi i przez to lezałam w szpitalu 5 razy 🙁 miałam ciaze zagrozona..teraz biore tabletki na potrzymanie…
termin wyliczony przez lekarza (według ostatniej miesiączki) o ile się nikt nie pomyli 😛
usg czy normalne czy na badaniach prenatalnych wylicza wagę, długość maluszka, główki itp. i czasami dziecko jest mniejsze niż powinno być czy też większe w danym tygodniu ciąży dlatego też termin wyliczany z usg nie jest na tyle prawdopodobny niż ten wyliczony przez lekarza 😉
i tak patrzą na wyliczony… jak z USG wyjdzie że dziecko ma odpowiednią wagę… to nie będzie miał termin takiego znaczenia, przedział i tak jest od 37-43 tyg.
bo nie patrzą juz na 2 tyg.. a wręcz mówią o bezpiecznych 3 tyg. raczej w dół niż w górę… po 42 tyg. dziecko jest przenoszone… nie mniej mi powiedizeli jak byłam w 38 tyg. (czyli 37+…) że już mogę rodzić.. no ale póki co to były skurcze przepowiadajace.. i rozwarcie na 3cm. ale wszystko sie skończyło: i czekam
a jak u ciebie? juz napewno urodziałś..
tkóry termin jest ważniejszy???
mam pytanie który termin bardziej się liczy ten wyliczony przez lekarza czy tan z usg?