Depresja przedporodowa

O baby bluesie i depresji poporodowej mówi się nie od dziś. Depresja poporodowa zaczyna się około 4. dnia po porodzie, gdy organizm przestaje produkować hormony szczęścia.

Świeżo upieczone matki nagle ogarnia smutek, poczucie lęku i strachu, pojawia się niczym nie uzasadniony płacz. Większość młodych mam już po kilku dniach wraca do normy i znakomitej formy. Okazuje się jednak, że nagłe obniżenie nastroju może się pojawić także przed porodem – najczęściej około 32 tygodnia. Chociaż, jak pokazują badania, spadek formy psychicznej  może pojawić się dużo wcześniej – nawet około 8 tygodnia ciąży.

Co dziesiąta matka w drugim miesiącu ciąży miewa stany depresyjne. Lista maminych zmartwień jest długa. O co najczęściej zamartwiają się ciężarne? O stan zdrowia dziecka, o relacje z partnerem, o to, jak poradzą sobie w nowej życiowej roli. Do tego dochodzi strach przed bólem porodowym. Jeśli zauważyłaś u siebie chwilowe załamania nastroju i krótkotrwałe napady paniki – nic się nie martw.  To zupełnie normalne. Zapewne wystarczy wypłakać się na ramieniu partnera lub przyjaciółki.  Jeśli jednak uczucie niepokoju, lęku i strachu nie mija  – porozmawiaj z lekarzem.

Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca  Poznań www.katarzynapiwecka.pl

 

Zobacz:  Wiek przyszłego ojca a szanse na powodzenie in-vitro
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments