Dlaczego dopada nas chrypka i jak sobie z nią radzić?

Chrypka to uciążliwa dolegliwość, która może nie tylko przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, ale także uniemożliwić wykonywanie pracy zawodowej wtedy, gdy jest związana ona z emisją głosu, a więc m.in. u nauczycieli, aktorów czy przedstawicieli handlowych. Co jest właściwie jej przyczyną i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny pojawienia się chrypki

Chrypkę może powodować wiele czynników. U osób, które codziennie, intensywnie pracują głosem, może dochodzić do przesuszenia błony śluzowej gardła i nadwyrężenia aparatu mowy, co manifestowane jest właśnie chrypką, a nawet utratą głosu na pewien czas. Nie tylko nadwyrężenie gardła i krtani może wywołać chrypkę. Bywa, że jest ona objawem poważniejszych infekcji i zapalenia gardła, ale także symptomem ostrego zapalenia nagłośni, zapalenia krtani i tchawicy oraz innych, poważnych chorób. Dlatego pojawienie się i utrzymywanie się chrypki należy konsultować z lekarzem. Może być ona także wywołana dymem tytoniowym czy stałą ekspozycją gardła i krtani na działanie suchego powietrza.

Jak odzyskać głos?

Leczenie poważnych chorób wywołujących chrypkę należy zostawić specjalistom, jednak jeśli chrypka wynika z nadwyrężenia głosu czy przesuszenia gardła, możemy pozbyć się jej samodzielnie. W takim przypadku najważniejsze jest nawilżenie gardła, które zniweluje podrażnienie. Można sięgnąć po preparaty, takie jak GeloVox, które nawilżają gardło, tworząc na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła film ochraniający podrażnione miejsca i zapewniający barierę utrudniającą dalsze wysuszenie. Powłoka ochronna sprzyja również regeneracji zniszczonych struktur błony śluzowej gardła. Wygodna forma tabletki do ssania zamkniętej w aluminiowej tubce, pozwala na stosowanie GeloVox w każdym miejscu, w dyskretny sposób.

gelovox

Sposób na uniknięcie chrypki

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak jednak zapobiegać chrypce? Oczywiście należy unikać infekcji, jednak jak wiadomo, może być to trudne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym zapadalność na różnego rodzaju przeziębienia jest wyższa. Możemy jednak zabezpieczyć gardło przed wysuszeniem i podrażnieniem, także wtedy, gdy pracujemy głosem. Tabletki na gardło GeloVox dzięki swojemu unikalnemu składowi, przede wszystkim nawilżają powierzchnię gardła i jamy ustnej, chroniąc ją przed przesuszeniem, które jest kluczowym elementem w powstawaniu podrażnień i chrypki. Dzięki delikatnej barierze, jaką tworzą, umożliwiają długotrwałą pracę głosem, bez podrażnień i utraty nawilżenia. Niezwykle ważna jest także dbałość o zdrowie, oparta na stosowaniu zbilansowanej, pełnej witamin i składników odżywczych diety oraz ruch. Zdrowy organizm, łatwiej radzi sobie z przeziębieniami i infekcjami. Istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, a więc nawadnianie całego organizmu. Dzięki temu także gardło, krtań i inne narządy odpowiedzialne za emisję głosu, będą lepiej funkcjonowały. W miarę możliwości warto też stosować nawilżacze powietrza, w miejscach, gdzie jest ono suche, na przykład w wyniku działania ogrzewania.

Zobacz:  Walka z grypą

GeloVox to tabletki do ssania długotrwale nawilżające błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Preparat podczas ssania wytwarza oryginalny kompleks hydrożelowy zawierający kwas hialuronowy, który intensywnie nawilża i ochrania podrażnioną błonę śluzową jamy ustnej i gardła, sprzyjając jej regeneracji. Polecany jest do stosowania przy chrypce oraz wspomagająco w czynnościowych zaburzeniach głosu spowodowanych m.in: wysiłkiem głosowym, infekcjami nosa i gardła, stosowaniem leków wziewnych, zanieczyszczeniem powietrza, paleniem papierosów. GeloVox jest odpowiedni dla dzieci od 6. roku życia, może być stosowany przez diabetyków oraz osoby z nietolerancją laktozy i glutenu.
Cena: 31,90 zł / 20 tabletek

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments