1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Dlaczego warto wspierać aktywność fizyczną u dzieci?

Dlaczego warto wspierać aktywność fizyczną u dzieci?

Ruch to naturalna potrzeba organizmu, to niezbędny element do jego prawidłowego funkcjonowania. Stymuluje on zarówno rozwój fizyczny, jak również wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby zadbać o rozwój fizyczny i sprawność ruchową u dzieci. Wyrobienie odpowiednich nawyków w dzieciństwie będzie procentował w dorosłym życiu.

Nie mylił się ten kto stwierdził, że brak ruchu to „samobójstwo na raty”. Osoby prowadzące tryb życia pozbawiony aktywności fizycznej, narażone są na wiele chorób. Negatywnymi skutkami braku ruchu jest nie tylko nadwaga, ale również deformacja kręgosłupa, wada postawy, nadciśnienie krwi itp. Ruch pomaga w przystosowaniu się organizmu do zmieniających się warunków życia i zneutralizowania destrukcyjnych wpływów cywilizacji. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze zgubnych skutków braku aktywności fizycznej. Złe nawyki są zaszczepiane już u dzieci, które zamiast  spędzać czas na spacerach, czy też placach zabaw siedzą godzinami przed telewizorem. „Ruch to zdrowie” – i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Wyrobienie w dzieciach nawyku dbania o kondycję jest ważnym elementem wychowawczym. 

Wrodzona potrzeba ruchu

Dziecko rodzi się z naturalną, wrodzoną potrzebą ruchu. Już u niemowląt można zaobserwować aktywność fizyczną: wiercą się, kopią, wierzgają i wymachują kończynami. Z czasem przewracają się na boki i brzuszek. Te z pozoru niewinne wygibasy są bardzo ważne do prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. W ten sposób dziecko uczy się kontrolować własne ciało, zachowywać równowagę oraz wykorzystywać zmiany napięcia mięśni do wykonywania coraz bardziej złożonych czynności: podnoszenia główki, siadania, raczkowania, aż po opanowanie sztuki chodzenia. Dlatego tak ważne jest stworzenie malcom jak najlepszych warunków do aktywności fizycznej.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments