1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Do czego służy tabletka “dzień po”?

Do czego służy tabletka “dzień po”?

tabletka dzień po

Pomimo, iż takie nazwy, jak Escapelle i EllaOne zaczynają nam się powoli z czymś kojarzyć – mnóstwo kobiet dalej nie wie, czym charakteryzuje się tabletka “dzień po”. Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś przekonana, że nigdy nie będziesz potrzebowała z czegoś takiego korzystać – zawsze dobrze jest znać swoje opcje. Tabletka “dzień po” to awaryjny sposób na to, aby zabezpieczyć się przed ciążą. Co to znaczy, iż jest to metoda awaryjna? Możemy z niej skorzystać wtedy, gdy nasz dotychczasowy sposób ochrony przed zapłodnieniem zawiódł – z naszej winy lub zupełnie przypadkowo.

fotokarty

Wiele par decyduje się na przykład w dalszym ciągu korzystać z prezerwatyw – pomimo, iż łatwo tutaj o ich uszkodzenie i wtedy nie mamy już żadnej ochrony przed ciążą oraz chorobami wenerycznymi. Jeśli po stosunku zorientujemy się, że prezerwatywa zawiodła – mamy maksymalnie 5 dni na to, aby skorzystać z tabletki “dzień po”.

Tabletka “dzień po”, a antykoncepcja hormonalna

Zdarza się też tak, że regularnie zażywany tabletki hormonalne i faktycznie widzimy, że są one skuteczne – ale przypadkowo zapomnimy zażyć jedną z nich lub więcej. Jeżeli po takiej sytuacji dojdzie do współżycia – musimy liczyć się z tym, że zapłodnienie jest tutaj już możliwe i trzeba podjąć konkretne kroki, jeśli chcemy to uniemożliwić. Dobrze sprawdzi się tutaj właśnie tabletka “dzień po” – warto postarać się ją zażyć w pierwszych 24 godzinach od współżycia i w ten sposób unikniemy zajścia w ciążę.

Tak samo w przypadku, gdy odkleił nam się plaster lub stosunek przerywany nie zakończył się tak, jak to planowaliśmy. Zamiast wpadać w panikę – wybierzmy się do dowolnego lekarza, który powinien bez większych problemów wypisać nam receptę na tabletkę “dzień po”. Pojawiające się po jej zażyciu skutki uboczne nie powinny nas niepokoić – zmęczenie i ból znikną już po kilku dniach.

Opcja awaryjna

Pamiętajmy przez cały czas o tym, że od 2017 roku w Polsce taka tabletka “dzień po” nie może nam zostać sprzedana bez recepty. Nie ma to na celu ograniczenia naszych praw – w ten sposób chronione mają być młode kobiety, które mogłyby zacząć przyjmować takie tabletki w zbyt dużych ilościach. Dlaczego? Dlatego, że byłoby to dla nich wygodne.

Jednocześnie nie myślałyby niestety o potencjalnych konsekwencjach – a tabletka “dzień po” przyjmowana zbyt często może rozregulować nasz układ hormonalny. Jeśli chcemy przez cały czas być chronione przed ciążą to korzystajmy z tych opcji, które nam to zapewniają w bezpieczny sposób – z wkładki, tabletek hormonalnych, plastrów.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments