Jak rozpoznać próchnicę u dziecka?

Próchnica u dzieci jest problemem powszechnym, niemal cywilizacyjnym. Warto ją leczyć, bo próchnica zębów mlecznych łatwo przenosi się na stałe, a to jeszcze większe zagrożenie. Jednak jak rozpoznać próchnicę zębów u dzieci? Okazuje się, że to nie jest wcale oczywiste.

Czym jest próchnica?

Próchnica to bakteryjna choroba zębów mlecznych i stałych. Może przyjmować różne formy, w zależności od tego, jak konkretnie się rozwija i stomatolodzy wyróżniają wiele podtypów próchnicy (próchnica początkowa, próchnica butelkowa, próchnica powierzchniowa, próchnica głęboka i inne), natomiast mechanizm jest podobny. Pod wpływem produktów przemiany materii wydzielanych przez bakterie, dochodzi do demineralizacji szkliwa, a mikroby mogą wówczas wnikać głębiej i niszczyć zęby.

Jak rozpoznać próchnicę zębów u dzieci?

Próchnicę zębów mlecznych najłatwiej jest zdiagnozować poprzez ocenę wzrokową. Na powierzchni zębów pojawiają się niewielkie plamki, początkowo w kolorze matowej bieli, z czasem ciemniejące i zapadające się – tak powstaje ubytek próchnicowy.

Rozwój próchnicy może następować w różnym tempie i objawy będą dotyczyły albo pojedynczych zębów, albo ich całych grup. Warto też dodać, że sygnalizować próchnicę zębów stałych i mlecznych może ból, który pojawia się zwłaszcza w czasie przeżuwania – w takiej sytuacji nie zawsze będą widoczne zmiany atakujące szkliwo zębów, więc konieczna jest wizyta u stomatologa.

Warto też słuchać dziecka, jeśli mówi ono, że powierzchnia zębów mlecznych lub stałych staje się nierówna albo po prostu „inna”. Może to oczywiście oznaczać po prostu niedostatki higieny, ale może też świadczyć o tym, że rozwija się w tych miejscach próchnica powierzchowna.

Leczenie próchnicy u dzieci

Leczenie zębów mlecznych sprowadza się najczęściej do prawidłowej higieny w domu oraz regularnych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie dentystycznym. Przeprowadzić można fluoryzację czy zabieg impregnacji zębów, co sprawi, że mycie zębów będzie przynosiło lepsze rezultaty, a ewentualne mikroubytki nie będą dostępne dla bakterii.

Zobacz:  Mamo, tato, ja się ruszam!

Poza tym stosuje się te same metody, które mają zastosowanie w leczeniu próchnicy u dorosłych, jeśli to konieczne, to również leczenie kanałowe z usunięciem miazgi zęba. Celem Tych zabiegów jest zawsze całkowite usunięcie próchnicy, bo o ile zęby mleczne rzeczywiście po jakiś czasie można usunąć, to istnieje poważne ryzyko, że zaniedbana próchnica przeniesie się na zawiązki zębów stałych.

U dzieci bardzo istotna jest profilaktyka próchnicy – chodzi o zabezpieczenie zębów u dzieci, ale też wykształcenie prawidłowych nawyków, które pozwolą dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej w późniejszym wieku.

Próchnicą powinien zająć się stomatolog

Pierwsze oznaki próchnicy najczęściej nie wymagają interwencji stomatologa, jednak samo ich odkrycie nie jest łatwe, dlatego próchnica zębów u dzieci powinna być kontrolowana regularnie przez dentystę. Jeśli w jamie ustnej zajdą niepokojące zmiany, będzie można albo poprawić proces higieny, albo przystąpić do leczenia próchnicy, która zresztą nie jest przecież jedynym zagrożeniem.

Niektóre zmiany mogą zachodzić w głębszych strukturach, więc regularne wizyty u stomatologa będą jedynym sposobem na to, aby je wykryć. Oczywiście to nie wyłącza konieczności dbania o zęby ze strony dziecka i rodziców, ale pozwala robić to zdecydowanie skuteczniej.

HCentrum – Centrum Stomatologiczne, w którym dzieci czują się swobodnie

HCentrum wiemy, że dzieci nie przepadają za wizytami u stomatologa, ale z nami pracują najlepsi specjaliści, którzy nie tylko są znakomitymi dentystami, ale też łapią świetny kontakt z dziećmi. Zapisz swoje dziecko na pierwszą wizytę z przeglądem – jeśli trzeba będzie leczyć próchnicę, będziemy wiedzieli, jak zrobić to przy minimalnym dyskomforcie. Zadbamy o zdrowie zębów całej rodziny – zapisz dziecko na wizytę u stomatologa, którego będzie odwiedzało bez stresu, ale przede wszystkim – który będzie umiał otoczyć je właściwą opieką.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments