1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zakupy
  6. »
  7. Dziecko nie chce jeździć w wózku – jak temu zaradzić?

Dziecko nie chce jeździć w wózku – jak temu zaradzić?

wózek dla dziecka

Spacer z maluchem to obowiązkowy punkt dnia każdego rodzica. Dodatkowo można w tym czasie zadbać o codzienne sprawy, na przykład zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa. Sam wózek dziecięcy sprawdzi się także jako miejsce drzemki twojej pociechy. Problem zaczyna się jednak, gdy dziecko głośno protestuje przed koniecznością jazdy w wózku, nie mówiąc już o drzemaniu w nim czy podziwianiu świata z perspektywy wózka dziecięcego. Co wówczas zrobić?

1. Dziecko nie chce jeździć w wózku – znajdź powód

2. Zadbaj o wygodę. Wózki dziecięce

3. Spraw, aby dziecko nie nudziło się w wózku

4. Daj znać, że jesteś obok

Jak wskazują eksperci BoboWózki, problem wcale nie jest rzadki. Co prawda, nie brakuje dzieci czerpiących ze spacerów prawdziwą radość, jednak – zwłaszcza nieco starszym niemowlętom – zdarzają się głośne protesty i marudzenie, co może rodzić frustrację u rodziców. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Dziecko nie chce jeździć w wózku – znajdź powód

Przede wszystkim musimy znaleźć powód, dla którego wózki dziecięce nie wydają się maluchowi atrakcyjnym środkiem transportu. Znalezienie odpowiedzi pytanie na to kluczowe zagadnienie, wymaga przeanalizowania sytuacji. Zastanów się, czy problem ten występuje od pierwszych dni życia dziecka? A może pojawił się w momencie wymiany wózka na inny model? Zdarza się, że przesiadka z gondoli na wózki spacerowe wywołuje bunt. A może to po prostu źle dobrany wózek?

Przemyśl także, czy dziecko protestuje przed włożeniem do wózka regularnie, przy każdym lub prawie każdym wyjściu, czy może jest to tylko okazjonalna komplikacja, z którą masz do czynienia w określonych warunkach. Czasami okazuje się, że problemu nie stanowią wózki dla dzieci jako takie czy też jazda w nich, ale na przykład źle dopasowane do warunków pogodowych ubranie czy koła piankowe nie sprawdzające się na konkretne nawierzchni.

Oczywiście, może zdarzyć się – zwłaszcza w przypadku starszych dzieci – że po prostu nie lubią one jeździć w wózku, co wiąże się z ich temperamentem. W przeważającej większości sytuacji powody są jednak bardzo konkretne.

Zadbaj o wygodę. Wózki dziecięce

W szerokiej ofercie wózków dziecięcych można znaleźć wiele różnych modeli, jednak nie zawsze są one zaprojektowane w odpowiedni sposób. Właściwy wybór wózka jest kluczowy z punktu widzenia zdrowia i komfortu twojej pociechy, jeśli zaś będzie jej niewygodnie, z pewnością da ci o tym znać.

Właściwy wózek powinien być przede wszystkim dopasowany do etapu rozwoju dziecka. Zaczynamy od gondoli, jednak z czasem – gdy niemowlę staje się coraz bardziej ruchliwe – trzeba przygotować się do przesiadki. Gondola nie pozwalająca na swobodny ruch może okazać się frustrująca dla malucha, który samodzielnie siedzi. Wówczas próby poskromienia go spotkają się z wyraźnym protestem. Z kolei zbyt szybka przesiadka na spacerówkę sprawi, że twoje dziecko będzie się w niej męczyć. Właśnie dlatego tak ważne jest, by dopasować wózek do indywidualnych potrzeb, pamiętając o zasadach ergonomii.

Samo wyczucie właściwego momentu na zmianę wózka jest dość trudne, dlatego rozwiązaniem mogą być wózki wielofunkcyjne renomowanych producentów.

Spraw, aby dziecko nie nudziło się w wózku

A może dziecko na spacerze zwyczajnie się nudzi? Jeśli nie śpi, prawdopodobnie będzie chciało odkrywać świat. Pozostawanie w jednym miejscu i w jednej pozycji może więc okazać się bardzo frustrujące. Odsłoń budkę, by umożliwić maluchowi podziwianie otaczającego świata, zadbaj o asortyment zabawek i akcesoriów dziecięcych, pozwól poruszać się o własnych siłach.

Daj znać, że jesteś obok

A może dziecko czuje się niepewnie i brakuje mu kontaktu z rodzicem? Daj znać, że jesteś obok. Zaśpiewaj kołysankę, pogłaszcz za rączkę, utrzymuj kontakt wzrokowy. Starszaka zaproś do rozmowy. Pytaj, co widzi, gdzie znajduje się drzewo i czy podoba mu się widoczny na ścieżce piesek. To świetny sposób na pogłębienie relacji z nim.

Artykuł sponsorowany

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments