Fakty na temat licówek

Licówki to najpopularniejsza wśród gwiazd metamorfoza uśmiechu. Czy są całkowicie bezinwazyjne? Od czego zależy ich trwałość? Dla kogo zakazane? Trzy fakty dotyczące licówek zdradza ekspert stomatologii estetycznej dr Iwona Gnach-Olejniczak.

#Fakt 1: Licówki porcelanowe to nie kaprys

Jeśli raz zdecydujesz się na licówki porcelanowe, będziesz je nosić do końca życia – mówi wprost dr Iwona Gnach-Olejniczak. Stomatolog gwiazd (jest m.in. stomatologiem Natalii Siwiec) wyjaśnia, że dla wykonania licówki trzeba usunąć około 0.5 mm szkliwa. To niewiele, ale organizm nie odtworzy takiej warstwy szkliwnej. W przyszłości licówki będziesz więc mogła zmieniać, ale zrezygnować z nich – już nie. Dlaczego gwiazdy podejmują taką „poważną” decyzję i zakładają porcelanowe licówki? – Nie tylko gwiazdy, ale wielu pacjentów chce mieć po prostu perfekcyjny uśmiech, bez szpar między zębami, bez przebarwień, nierówności szkliwa, ukruszeń. Marzą o harmonijnych zębach, które pasują do rysów całej twarzy – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak. Wg eksperta w całej stomatologii tylko porcelana najwierniej imituje naturalne uzębienie. – Materiał ten pochłania i odbija światło jak prawdziwy ząb – podkreśla. Porcelana jest też trwała (8-15 lat), nie przebarwia się i nie chłonie barwników z pożywienia.

#Fakt 2: Licówki porcelanowe mają płeć

Kształt zębów może dodawać kobiecości lub męskości. Dlatego lekarze, projektując licówki, biorą pod uwagę rysy twarzy. – Są pacjenci, którym pasuje diastema, i tacy którym odbiera urodę. Pełne usta i południowe rysy twarzy stwarzają możliwość zaprojektowania pełniejszych i większych licówek, przy wąskich ustach i drobnej twarzy, nie możemy sobie na coś takiego pozwolić – wyjaśnia ekspert. Uśmiech pełen seksapilu gwarantują kobiece „jedynki”, które powinny być delikatnie dłuższe i większe, tak jak np. u Claudii Schiffer. – To bardzo kobieca cecha, którą podkreśla dodatkowo dyskretne wysunięcie zewnętrznych krawędzi jedynek – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, autorka uśmiechu Karoliny Malinowskiej. Kobiece zęby najczęściej przypominają migdały, są delikatnie węższe przy dziąsłach i mają zaokrąglone krawędzie. Męskie zęby są z kolei bardziej kwadratowe i masywne w kształcie. Ale to tylko uogólnienie! – Kształt licówek dobiera się do owalu twarzy, typu sylwetki, a nawet do osobowości – wyjaśnia stomatolog.

Zobacz:  Jak ciąża wpływa na cerę?

#Fakt 3: Licówki porcelanowe nie są dla każdego

Licówki porcelanowe nie są dla ciebie, jeśli ścierasz zęby i masz objawy bruksizmu. Dlaczego? To proste, porcelanowe płatki po prostu nie będą się trzymać! Tak jak kruszysz swoje naturalne uzębienie, tak samo będziesz chcieć ścierać zęby przykryte licówkami. – Zakładanie licówek u pacjentów o pogłębionym nagryzie to wręcz błąd w sztuce – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. – Takie licówki nie są trwałe, pod wpływem nacisku odpadają, kruszą się, a nawet niszczą zęby sąsiadujące w zgryzie – dodaje. Jeśli zgrzytasz, musisz najpierw zlikwidować przyczynę bruksizmu. Najprawdopodobniej czeka cię założenie aparatu ortodontycznego, który leczy bruksizm. W trakcie orto-terapii lekarz odtworzy prawidłowe kształty zębów za pomocą kompozytu. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego wymieni bonding na porcelanowe licówki.

Jak wygląda zakładanie licówek?

Wcześniej musisz zęby wyleczyć, a jeśli chcesz rozjaśnić cały uśmiech – także wybielić. Podczas pierwszej wizyty wykonywane są wyciski. Na odlanych modelach przeprowadza się symulację wyglądu nowego uśmiechu, czyli wax-up (lekarz dobiera kolor i kształt zębów). Makietę nowego uśmiechu, tzw. mock-up przymierzasz na drugiej wizycie, jeszcze bez szlifowania zębów. Wychodzisz z nią z gabinetu i przez kilka dni możesz się zastanawiać, czy metamorfoza ci odpowiada. Jeśli masz uwagi, w trakcie kolejnej wizyty lekarz koryguje kształty i zaczyna się praca nad ostatecznymi licówkami. W znieczuleniu miejscowym usuwana jest niewielka ilość szkliwa (nie więcej niż pół milimetra), a w laboratorium protetycznym powstają licówki z porcelany. W czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Gdy te finalne są gotowe, stomatolog cementuje porcelanowe nakładki na ostatniej wizycie.

Czy licówki wymagają specjalnego traktowania?

Przez kilkanaście godzin po założeniu licówek unikaj skrajnych temperatur, ponieważ może się pojawić chwilowa wrażliwość na ciepło i zimno. Zalecenia higieniczne są standardowe – licówki, tak jak własne zęby, myje się pastą i miękką szczoteczką 2 razy dziennie. Posiadacz licówek tak jak każdy pacjent powinien standardowo zgłaszać się na wizyty kontrolne 2 razy w roku oraz systematycznie usuwać kamień i osady w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób utrzyma doskonały uśmiech na lata.

Zobacz:  Skuteczny sposób na przebarwienia na zębach

Iwona Gnach-Olejniczak, ortodonta, implantolog

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments