1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zakupy
  6. »
  7. Foteliki samochodowe dla najmłodszych – przodem czy tyłem?

Foteliki samochodowe dla najmłodszych – przodem czy tyłem?

fotelik dla dziecka

Każdy zmotoryzowany rodzic pragnie jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo najmniejszego z pasażerów w swoim aucie. Dlatego właśnie tak chętnie zapoznają się z coraz to nowszymi modelami fotelików samochodowych, których głównym zadaniem jest zapewnienie maluszkom ochrony i komfortu w każdym momencie podróży. Szczególnie ważne jest dostosowanie siedziska do możliwości motorycznych, wzrostu i wagi dziecka. Dlatego właśnie podczas wyboru fotelików przeznaczonych dla dzieci w przedziale 0-18 kg warto postawić na sprawdzone i przetestowane rozwiązania!

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik dla noworodka?

Przy wyborze fotelików z kategorii 0-13 kg niezwykle istotnym aspektem jest to, że każdy z nich musi być fotelikiem RWF. Skierowanie siedziska tyłem do kierunku jazdy zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa nawet o 500%. Dlatego w momencie, gdy szyja i głowa dziecka nie są rozwinięte i są szczególnie narażone na urazy, producenci zapewniają mu szczególną ochronę.

Ponadto, rozwiązania z tej kategorii zamontujesz na dwa sposoby – za pomocą bazy Isofix oraz przy użyciu pasów bezpieczeństwa. Ta pierwsza opcja to dużo łatwiejsze rozwiązanie, jednak dostępna jedynie dla posiadaczy aut z wbudowanymi złączami Isofix. Na pasy fotelik zamontujesz w każdym pojeździe. Foteliki montowane na bazę Isofix posłużą Ci także w charakterze nosidełka, gdyż dużo łatwiej i szybciej możesz wypiąć go z pojazdu, nawet wraz ze śpiącym wewnątrz maluszkiem, co oszczędza czas i gwarantuje wygodę.

Foteliki 0-18 kg – jaki wybrać?

W multikategorii 0-18 kg, czyli fotelików następnych, rodzice mają dużo szersze pole wyboru. Pośród tych rozwiązań znajdziecie trzy główne rodzaje siedzisk – obrotowe, przekładane oraz tyłem do kierunku jazdy. Eksperci zalecają podróż tyłem przez jak najdłuższy okres – nawet do ukończenia 4-5 roku życia, jednak jeśli chcesz przewozić dziecko przodem, warto zrobić to dopiero, gdy maluch osiągnie 15 kg wagi.

Komfortowym zarówno dla dziecka, jak i rodzica rozwiązaniem wydają się foteliki obrotowe. Montowane zazwyczaj na oddzielnej bazie Isofix lub ze zintegrowaną w zestawie z siedziskiem, foteliki obrotowe upraszczają opiekę nad dzieckiem. Nie tylko dużo łatwiej zmienisz kierunek, w którym jedzie dziecko, ale także prościej umieścisz go w siedzisku, wystarczy przekręcić je o 90° w stronę otwartych drzwi.

Foteliki przekładane działają podobnie, jednak nie mają systemu obrotu. Zazwyczaj także umieszcza się je na specjalnie wyprofilowanej bazie Isofix, która umożliwia bezpieczny montaż w obu kierunkach.

Eksperci są zgodni – najwyższą ochronę małemu pasażerowi zapewniają rozwiązania skierowane tyłem do kierunku jazdy. Ich poszerzona konstrukcja i kąt ułożenia względem kanapy gwarantuje maluszkowi wygodną pozycję, a fakt, że dużo lepiej rozprowadzają siły działające na dziecko w momencie zderzenia.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments