1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zdrowie dziecka
  6. »
  7. Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – co trzeba wiedzieć?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – co trzeba wiedzieć?

dziecko u dentysty

Gdy u dziecka wyjdzie pierwszy ząbek, a po nim zaczną pojawiać się następne, u każdego rodzica powinien być to sygnał, że czas zapisać się na pierwszą wizytę dziecka u dentysty. Taka wizyta to zazwyczaj zwykła kontrola, sprawdzenie czy wszystko z zębami i jamą ustną w porządku. Jak przygotować dziecko na tą wizytę?

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Eksperci mówią, że pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć tuż po pojawieniu się pierwszego zęba, czyli w okolicach 6. miesiąca życia. Jednak nie stanie się nic złego, jeśli rodzic poczeka kolejne pół roku i uda się do dentyście kiedy maluszek będzie miał więcej ząbków i będzie bardziej świadomy tego w jakiej sytuacji się znalazł. Warto zrobić to właśnie w okolicach roczku i regularnie kontynuować, tak aby dziecko przywykło do tego typu wizyt, oswoiło się z gabinetem i lekarzem. Dzięki temu uniknie strachu i stresu związanego z dentystą w przyszłości, a także będzie miało wyrobiony nawyk chodzenia do niego.

Jak przygotować malucha do wizyty?

Dzieci są znakomitymi obserwatorami, dlatego muszą zobaczyć u rodzica chęć i pozytywne nastawienie w związku z odwiedzinami gabinetu stomatologicznego. To później wiele ułatwi, dziecko nie poczuje strachu, lęku, a tym bardziej stresu na widok dentysty. Rodzic pod żadnym pozorem nie może straszyć dziecka wizytą u dentysty, mówiąc mu, że odwiedzi go za karę za np. nie mycie zębów. Przed wizytą należy wytłumaczyć dziecku, kim jest dentysta i co będzie robił. Możemy posłużyć się bajkową opowieścią, co pozwoli maluszkowi lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie sytuację, w której się znajdzie.

Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Na początku lekarz pokaże małemu pacjentowi swój gabinet i w przystępny dla niego sposób wyjaśni jak działają narzędzia. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i ząbków u malucha trwa bardzo krótko. Dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica. Lekarz zagląda do jego jamy ustnej, ogląda ząbki, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i podjęzykowe. Rodzic powinien wykorzystać tą wizytę na zadawanie pytań i porozmawianie na temat tego, co budzi jego wątpliwości. Stomatolog podczas pierwszej wizyty nauczy opiekunów jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jakiej szczoteczki i pasty używać. Rozmowa powinna dotyczyć również diety dziecka. Dentysta chętnie wyjaśni, co powinno ono jeść, a jakich produktów unikać, aby zęby malucha były zdrowe. W profilaktyce próchnicy wiele zależy od prawidłowego żywienia.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments