1. Strona główna
 2. »
 3. MALUCH
 4. »
 5. Zabawki dla dziecka
 6. »
 7. Gry planszowe dla dzieci 3+

Gry planszowe dla dzieci 3+

gry dla dzieci

Gra planszowa to najlepszy prezent dla dzieci. Sprawdzi się zarówno w przypadku nastolatka jak i malucha, który dopiero zaczyna przygodę z kolorami, cyframi i literkami.

Zabawki i książeczki są świetne, jednak nic tak nie rozwija sprawności umysłowej dziecka jak gra planszowa. Dlatego wybierając gry planszowe dla dziecka, powinniśmy stawiać na takie, które nie tylko bawią, ale także uczą. Dobrze byłoby, gdyby jednocześnie aż tak bardzo nie nudziły rodziców. Wtedy frajda z gry jest obopólna.

Na szczęście dziś jest tak duży wybór gier planszowych, że nie ma problemu w znalezieniu tych najlepszych, dopasowanych nawet do najwybredniejszego gracza. Oczywiście z 3 czy 4 – latkiem nie zagramy w najbardziej popularną grę strategiczną, ale maluch w tym wieku jest już gotów spróbować swoich  sił w prostych grach planszowych.  A jeśli zaczniemy edukację planszową dziecka w tak wczesnym wieku, możemy mieć nadzieję, że za kilka lat siądziemy do stołu z całkiem wytrawnym graczem, który będzie rodziców regularnie z uśmiechem pozbawiał nadziei na zwycięstwo.

Korzyści z grania w gry planszowe z dziećmi

To przede wszystkim najfajniejsza forma rodzinnego spędzania czasu. Wspólne granie w gry planszowe, nawet te najprostsze i losowe, pielęgnuje i wzmacnia rodzinne więzi. Żadna aktywność w tym wieku nie jest w stanie równać się zabawie z rodzicami.

 • gry planszowe uczą logicznego myślenia.
 • są najlepszym sposobem nauki współzawodnictwa
 • rozwijają w dziecku kreatywność i uczą podstaw strategii
 • pozwalają poznawać świat
 • uczą współpracy
 • są świetnym sposobem na dziecięcą nudę

W przypadku najmłodszych dzieci grę warto dopasować do wieku, po to, by nie zrazić malucha niepowodzeniami. Na rynku dostępnych jest wiele gier, które mają oznaczenia wiekowe i najlepiej jest się nimi kierować. Można je znaleźć np. w ofercie Media Expert.

Najlepsze gry planszowe dla 3-latka

 1. Potwory do szafy – to jedna z popularniejszych gier planszowych dla najmłodszych. Jest sposobem na nazwanie dziecięcych lęków. Gra ma dwa warianty, można w nią grać na zasadach współzawodnictwa, albo współpracy
 2. Tęcza to fantastyczna gra ucząca kolorów i ćwicząca pamięć
 3. Kotek Psotek. Rodzinka wygrywa kooperacyjna gra, w której trzeba wspólnie podejmować decyzje
 4. Dobble 1 2 3 – klasyk i absolutny światowy hit w wersji dla najmłodszych dzieci

Najlepsze gry planszowe dla 4-latka

 1. Nogi stonogi – to pierwsza gra strategiczna dla najmłodszych, trzeba podejmować decyzje i kalkulować co bardziej się opłaca
 2. Pędzące żółwie – to kultowa gra familijna, w którą z tak samo wielką przyjemnością zagra 4- latek i 40 – latek
 3. Kot Stefan – nauka spostrzegawczości, refleksu i dużo śmiechu
 4. Dzieci z Carcassone – uproszczona wersja jednej z najpopularniejszych gier familijnych. Idealna jako pierwsza strategia

Najlepsze gry planszowe dla 5-latka

 1. Zgadnij kto to? – nauka logicznego myślenia, wyciągania wniosków,świetna zabawa dla każdego
 2. Scrable junior – nauka liter i czytania
 3.  La Cucaracha – gra zręcznościowa
 4. Brain Box – to seria gier edukacyjnych skupiających się głównie na zapamiętywaniu

Gry planszowe wspierają rozwój dzieci i zaczynając z nimi zabawę od prostych gier, bardzo szybko zobaczymy postępy. Dziecko samo zechce próbować coraz trudniejszych wersji, szczególnie jeśli będzie widziało, że w domu są różne gry.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments