Grypa w ciąży

Grypa  w trakcie ciąży nie jest zwykłym przeziębieniem lub grypą jak każde inne lub poprzednio przebyte schorzenie. Grypa rzadko jest  powodem uszkodzenia płodu, stanowi jednak duże zagrożenie dla kobiety.

Przygotowując się do ciąży, warto pomyśleć nie tylko o przyjmowaniu odpowiednich witamin, preparatów i robieniu badań, lecz także o szczepionce przeciwko grypie.

Jak przebiega grypa w ciąży?
Grypa u kobiet w ciąży nie różni się zasadniczo od przebiegu grypy u innych osób. Wysoka gorączka (do 39 stopni Celsjusza), bóle mięśni, głowy, gardła, uczucie rozbicia, katar i kaszel – to typowe objawy grypy. Jednak niektóre z nich niosą także inne ryzyko, np. wysoka gorączka uwrażliwia mięsień macicy na substancje, które mogą wywoływać skurcze. Są one zazwyczaj niegroźne, jednak mogą doprowadzić do poronienia we wczesnej ciąży lub przedwczesnej czynności skurczowej w ciąży zaawansowanej. U kobiet w ciąży należy być wyczulonym na wszelkie dodatkowe objawy lub nasilenie się już obecnych objawów, co może świadczyć o rozwijających się powikłaniach.

Czy dziecko jest bezpieczne?
Płód chroniony jest poprzez łożysko, które w pełni wykształca się w 16. tygodniu ciąży. Od tej pory dziecko jest bezpieczne. Jednak zachorowanie na grypę w II–III trymestrze ciąży skutkuje czasem obniżoną masą płodu lub porodem przedwczesnym. 

Ostrożne leczenie
Stosowanie leków w trakcie ciąży, nawet tych, które normalnie stosowane są najczęściej: leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wymaga szczególnej ostrożności. Dlatego nie wolno przyjmować leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem.
Przede wszystkim należy unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego (może powodować groźne krwawienia), leków przeciwkaszlowych zawierających np. pochodne dekstrometorfanu.

Lekami bezpiecznymi, mogącymi mieć zastosowanie w zwalczaniu grypy są np.:

  • paracetamol – na ból i gorączkę,
  • leki przeciwhistaminowe – zawierające np. chlorfeniraminę, cymetydynę.
Zobacz:  Tarczyca a karmienie naturalne piersią - co powinnaś wiedzieć?

Poza przyjmowaniem leków należy dbać o odpowiedni wypoczynek, pić dużo płynów (np. herbaty z cytryną, miodem, sok malinowy), starać się nawilżać powietrze w domu, spożywać pełnowartościową dietę bogatą w warzywa i owoce. Najlepszym i najskuteczniejszym leczeniem grypy jest leżenie w łóżku.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments