1. Strona główna
 2. »
 3. MALUCH
 4. »
 5. Zdrowie dziecka
 6. »
 7. Higiena jamy ustnej niemowląt i małych dzieci

Higiena jamy ustnej niemowląt i małych dzieci

Prawidłowa higiena jamy ustnej maluszka ma ogromne znaczenie dla zdrowia jego ząbków i całej buzi. Regularne czyszczenie dziąseł, języka i policzków, a następnie też pierwszych mleczaków pozwala zapobiegać próchnicy i ogranicza ryzyko rozwoju bolesnych pleśniawek i aft u niemowlaka. Sprawdź, jak dbać o higienę jamy ustnej i zdrowy uśmiech noworodka, niemowlęcia i małego dziecka.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka od urodzenia

Świeżo upieczeni rodzice mogą nie zdawać sobie sprawy, że o higienę jamy ustnej maluszka warto, a nawet należy dbać już od pierwszych dni życia. Mycie i masowanie dziąseł noworodka lub niemowlaka powinno być elementem cowieczornego rytuału na przewijaku. Regularna pielęgnacja buzi nie tylko pozwoli zadbać o zdrowie pierwszych ząbków jeszcze przed ich wyrżnięciem, ale też przyzwyczai dziecko do wykonywania „manewrów” w jego buzi.
Do czyszczenia jamy ustnej maluszka możesz wykorzystać:

 • miękką silikonową szczoteczkę nakładaną na palec,
 • gazik,
 • specjalny naparstek.

Przygotuj też kubeczek z letnią wodą lub słabym naparem z rumianku (o ile dziecko nie jest na niego uczulone). Jeśli masz już pod ręką wszystkie te rzeczy, możesz przystąpić do pracy.

1. Dokładnie umyj swoje ręce.

2. Zmocz gazik lub naparstek i owiń nimi palec wskazujący. Jeśli masz szczoteczkę, opłucz ją w wodzie i wsuń na palec.

3. Włóż palec do buzi dziecka i dokładnie oczyść wały dziąsłowe z każdej strony.

4. Przepłucz gazik lub szczoteczkę. Następnie umyj nim wewnętrzne strony policzków i język malucha.

Taki schemat możesz stosować od narodzin dziecka aż do wyrżnięcia pierwszego mleczaka.

Higiena jamy ustnej po pojawieniu się pierwszego ząbka

Pojawienie się pierwszego ząbka w buzi niemowlaka to nie tylko powód do radości dla rodziców, ale też znak, że czas na zmianę nawyków higienicznych. Od tej pory ząbki, a także dziąsła, język i policzki dziecka należy czyścić 2 razy dziennie przy pomocy szczoteczki oraz pasty z fluorem. Możesz oczywiście kontynuować wieczorną pielęgnację jamy ustnej zwilżonym gazikiem, ale zawsze należy uzupełnić ją o szczotkowanie.

mama trzyma szczoteczkę dla niemowląt i przygotowuje się do szczotkowania zębów maluszka

Szczotkowaniem ząbków dziecka koniecznie powinien zajmować się rodzic. Małe dzieci nie mają wystarczających zdolności manualnych, by dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki jamy ustnej. Warto jednak oswajać dziecko ze szczoteczką i pozwalać mu na odrobinę samodzielności. Możesz przed lub po szczotkowaniu dać swojemu maluchowi szczotkę zwilżoną samą wodą, by spróbował wykonać proste ruchy czyszczące.

>>Przeczytaj więcej na temat ząbkowania u niemowląt.

Pasta do zębów dla niemowlaka i małego dziecka – jaką wybrać?

Dla maluchów od 3. do 36. miesiąca życia przeznaczone są pasty zawierające 1000 ppm fluoru. Właśnie takie stężenie uważane jest przez ekspertów za bezpieczne, a jednocześnie skuteczne w zapobieganiu próchnicy u najmłodszych. Fluor ma pozytywny wpływ na strukturę szkliwa, zapobiega jego demineralizacji, wspomaga remineralizację oraz hamuje rozwój bakterii.
Pastę należy nakładać na szczoteczkę w śladowej ilości, odpowiadającej wielkości ziarenka ryżu. Stomatolodzy dziecięcy czasem zalecają, by wybierać pasty o neutralnym, delikatnie miętowym smaku zamiast klasycznych owocowych. Dzięki temu maluch nie przyzwyczaja się do słodkiego smaku i ma mniejszą ochotę na połknięcie pasty.

Po szczotkowaniu nie musisz zachęcać dziecka do wypłukania buzi – jest ono zbyt małe, by zrozumieć sens tej czynności, a tym bardziej ją wykonać. Zamiast tego warto mówić dziecku, że nadmiar pasty wypluwamy, a nie połykamy. Kiedy zauważysz, że Twój szkrab zaczyna wypluwać pastę po umyciu ząbków, możesz zacząć oswajać go z kubeczkiem.

Szczoteczka dla dziecka 0-3 – manualna czy soniczna?

Dobra szczoteczka dla niemowlaka i starszaka powinna przede wszystkim mieć miękkie, delikatne włosie oraz niewielką, zaokrągloną główkę. W pierwszych miesiącach życia dziecka z powodzeniem można używać silikonowej szczoteczki na palec. W miarę pojawiania się kolejnych ząbków, polecamy jednak zmienić ją na tradycyjną szczotkę z cienkimi i precyzyjnymi włóknami, które są bardziej skuteczne w oczyszczaniu ząbków malucha z resztek jedzenia i płytki bakteryjnej.

Wybór pomiędzy szczoteczką manualną i soniczną zależy głównie od preferencji rodzica i tolerancji dziecka. Jeśli maluch dobrze znosi wibracje generowane przez soniczną szczotkę, to z powodzeniem można jej używać. Warto w tym przypadku wybrać model z wbudowanym timerem odmierzającym czas szczotkowania, a przy bardzo niecierpliwych dzieciach – z ciekawą melodyjką, kolorowymi światełkami lub mrugającymi diodami umilającymi czas mycia ząbków.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Na zdrowie jamy ustnej maluszka ma wpływ nie tylko prawidłowa higiena ząbków, ale też codzienne nawyki. Jeśli chcesz, by Twoja pociecha cieszyła się zdrowym i promiennym uśmiechem, przestrzegaj następujących zaleceń:

 • nie oblizuj ani nie wkładaj do ust smoczka lub kubeczka malucha,
 • nie całuj dziecka w usta ani nie pozwalaj, by robiły to inne osoby,
 • nie próbuj jedzenia dziecka jego łyżeczką,
 • nie pozwalaj dziecku na jedzenie Twoimi sztućcami, picie z Twojego kubka,
 • szczotkuj zęby malucha przed snem, po ostatnim posiłku,
 • po 1. roku życia zrezygnuj z nocnych karmień, a jeśli to niemożliwe, to po każdym karmieniu dokładnie wyszczotkuj zęby dziecka,
 • w nocy podawaj dziecku do picia tylko wodę,
 • regularnie odwiedzajcie stomatologa dziecięcego.

Na pierwszą wizytę u stomatologa powinniście udać się najpóźniej 6 miesięcy po pojawieniu się pierwszego ząbka, ale nie później niż po 12. miesiącu życia.

Afty i pleśniawki u niemowląt – bolesne dolegliwości w buzi malucha

Próchnica to nie jedyna przykra dolegliwość, która może rozwinąć się w buzi malucha. U niektórych niemowląt i małych dzieci dochodzi również do rozwoju pleśniawek i aft.

Pleśniawki u niemowląt to objaw infekcji grzybiczej, którą dziecko zwykle zaraża się od dorosłego. Wyglądają jak biały „kożuszek”, który pojawia się tylko punktowo, pokrywa większą część buzi, a nawet całą jamę ustną.
Afty u niemowlaka są niewielkimi owrzodzeniami lub nadżerkami, które mogą pojawić się niemal w każdej części jamy ustnej. Mają formę niewielkich ranek o owalnym lub nieregularnym kształcie. W odróżnieniu od pleśniawek, afty nie są zaraźliwe – występują zwykle jako jeden z objawów infekcji lub efekt mechanicznego uszkodzenia, powstałego np. przy nieostrożnym szczotkowaniu.

Pleśniawki i afty mają jednak wspólny mianownik – są dla dziecka bolesne i powodują spory dyskomfort przy jedzeniu. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów rodzice zwykle zastanawiają się, co stosować na afty, a co na pleśniawki u niemowlaka. Na szczęście, mamy do dyspozycji spory arsenał domowych środków, które przyniosą ulgę cierpiącemu dziecku. Poznaj przyczyny i objawy aft u niemowląt i małych dzieci oraz sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments