Wybór suplementów diety dla ciężarnych wydaje Ci się za duży. Nie wiesz, na który preparat się zdecydować i czego tak naprawdę potrzebujesz. W tym artykule znajdziesz małą podpowiedź.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo… Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz codziennie łykać garści tabletek. Wystarczy wybrać preparat, który dostarczy Ci czterech niezbędnych dla ciężarnych składników:
- kwas foliowy,
- witaminę D,
- jod,
- kwasy DHA.
Taki jest Prenasol – wysokiej jakości suplement diety dla kobiet w ciąży, posiadający pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). Zgodnie z jego rekomendacjami zbilansowana dieta powinna pokryć zapotrzebowanie na pozostałe składniki odżywcze. W tym żelazo, które znajdziesz w wielu preparatach dla ciężarnych. Jak się jednak okazuje, suplementacja żelaza w ciąży nie zawsze jest konieczna, a niekiedy może nawet okazać się niekorzystna.
Przyjmowanie suplementów zawierających żelazo, gdy jego poziom w organizmie jest w normie, może przyczynić się do powstania problemów trawiennych, w tym nudności czy zaparć w ciąży. Podobnie jest z innymi witaminami, których nadmiar może wywołać niepożądane skutki. Jak wyjaśnia położna z portalu zdrowedziecko.com:
“Warto uważać z suplementacją witamin w ciąży. Dotyczy to zwłaszcza witaminy A, gdyż jej nadmiar powoduje szereg wad u płodu, m.in. wady twarzoczaszki, małogłowie, wodogłowie czy wady układu krążenia. Pochodne witaminy A zawarte w kosmetykach, np. retinol, jest zakazany dla kobiet w ciąży. Dodatkowo należy uważać, aby nie zażywać w zbyt dużej ilości beta-karotenu (pochodna wit. A), związków miedzi, fluoru, cynku. Witamina E przyjmowana w zbyt dużych dawkach spowoduje zmęczenie, osłabienie.1”
Dlatego, jeśli wyniki badań są w normie, wystarczy że będziesz zdrowo się odżywiać i suplementować:
KWAS FOLIOWY, czyli witaminę B9. Tak naprawdę powinnaś zacząć ją przyjmować kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, gdy dopiero planowaliście powiększenie rodziny. Oczywiście to nie zawsze się udaje i jeśli tak było u Ciebie, nie przejmuj się! Pamiętaj, że Twój nastrój też wpływa na dziecko. Po prostu jak najszybciej zacznij suplementację kwasu foliowego. To ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka. Suplementacja kwasu foliowego w ciąży chroni przed wadami cewy nerwowej. Zalecana dla ciężarnych dawka kwasu foliowego wynosi 400-800 μg/dzień, ale zawsze należy omówić to z lekarzem.
WITAMINĘ D3, nazywaną cholekalcyferolem. Wpływa niemal na każdy układ w organizmie, jednak w ciąży jest szczególnie ważna ze względu na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Niedobór witaminy D u matki może skutkować wcześniactwem lub urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową. Jest to też przyczyną krzywicy i innych poważnych powikłań, którymi nie zamierzamy tu straszyć. Zamiast tego, przywołamy rekomendacje PTGiP: “W świetle aktualnej wiedzy zaleca się w okresie ciąży i laktacji u kobiet bez obciążeń sugerujących deficyt witaminy D i prawidłowym BMI suplementację 1500-2000 IU witaminy D na dobę”1.
JOD to pierwiastek, który możesz kojarzyć z tarczycą. Odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie, a więc syntezę hormonów wpływających zarówno na zdrowie matki, jak i na przebieg ciąży. Niedobór jodu, podobnie jak niedobór witaminy D, występuje w Polsce powszechnie. Dlatego, zwłaszcza w ciąży, gdy wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek, suplementacja jest jak najbardziej wskazana. Ciężarnym, które nie mają problemów z tarczycą, zaleca się 150-200 μg jodu dziennie.
DHA jest skrótem od nazwy kwasu dokozaheksaenowego – jednego z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jego suplementacja w ciąży pozwala szczęśliwie dotrwać do terminu porodu (unikając porodu przedwczesnego). Ponadto korzystnie wpływa na samopoczucie matki (niweluje ryzyko depresji), a także stymuluje rozwój mózgu oraz oczu dziecka (a w przyszłości rozwój psychomotoryczny). Eksperci zalecają ciężarnym minimum 200 mg DHA dziennie. Kobiety, które rzadko jedzą ryby, powinny rozważyć stosowanie większych dawek DHA.
Pamiętaj, aby o suplementacji diety w ciąży porozawiać ze swoim lekarzem. Dotyczące jej wskazania mogą się różnić w zależności od przebiegu i wieku ciąży oraz innych czynników. Dlatego zawsze lepiej mieć pewność, że zapewniasz sobie i swojemu maluszkowi, dokładnie takie rodzaje i dawki witamin i makroelementów, jakich rzeczywiście potrzebujecie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dbać o siebie w ciąży i po porodzie, odwiedź portal zdrowedziecko.com Znajdziesz tam mnóstwo porad ekspertów i wskazówek od rodziców.
6 pytań do położnej: witaminy dla kobiet w ciąży | Zdrowe dziecko
2 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji kobiet w ciężarnych 2020