Masz chęć na ogórki a za chwilkę na truskawki w czekoladzie? Czujesz obezwładniające zmęczenie a po chwili tryskasz energią. Śmiejesz się żeby zaraz zalać się łzami?
Czy jest z Tobą coś nie tak ? Choć może to brzmieć dziwnie jesteś zupełnie zdrowa. To tylko hormony przypominają Tobie o swoim istnieniu.
Hormony to nic innego jak substancje chemiczne, które regulują procesy biochemiczne zachodzące w tkankach. Nie jest to jednak ich jedyne zadanie. To hormony decydują o twoim samopoczuciu i wyglądzie. To od nich zależy, czy w danej chwili masz dobry czy zły humor, czy masz ochotę spotkać się z przyjaciółmi czy leżeć cały dzień w łóżku. Pomimo, że masz już dość huśtawek nastroju pamiętaj, że twoja złość i irytacja może tylko zaszkodzić Tobie i Twojemu maleństwu. Warto więc czasami odpuścić sobie walkę z własnymi emocjami. Pamiętaj, że po porodzie to wszystko minie, a Ty znowu odzyskasz władzę nad sobą.
Hormony nie pojawiają się w Twoim organizmie nagle, po zapłodnieniu. Towarzyszą nam one od samego początku naszego istnienia. Po raz pierwszy dają o sobie znać, kiedy dojrzewamy. Przeżywamy wówczas tzw. burzę hormonalną. Hormony płciowe zmieniają nas wtedy z dziewczynki w prawdziwą kobietę. Jednak po osiągnięciu dojrzałości burza hormonalna zostaje zatrzymana za sprawą progesteronu.
Hormony przypominają o sobie po raz drugi właśnie w czasie zapłodnienia. Kiedy komórka jajowa spotyka na swej drodze plemnik, Twój organizm przeżywa prawdziwą hormonalną rewolucję. To za sprawą progesteronu większość kobiet odczuwa nudności i zawroty głowy. Jednak nie jest to jedyny hormon powodujący zmiany w organizmie. Kolejnym hormonem jest estrogen, który budzi w nas instynkt wicia gniazda. To on dodaje nam energii i motywację do urządzenia pokoiku dla dziecka.
Wbrew pozorom hormony robią też dużo dobrego. To dzięki nim w czasie ciąży jesteś obsypywana komplementami częściej niż zwykle. Dzięki estrogenowi Twoje ciało się zmienia. Zazwyczaj piersi staja się większe, biodra zaokrąglają się, a Twoja cera staje się gładsza. Ciąża powoduje, że Twoja przysadka mózgowa pracuję na najwyższych obrotach, produkując jednocześnie hormon zwany melanotropiną. Hormon ten odpowiada za pojawienie się plamek na twarzy i ciemniejszych niż zwykle pieprzyków.
Jeśli myślałaś, że największą rewolucję hormonalną masz już za sobą to się mylisz. To właśnie w czasie porodu i zaraz po nim hormony odgrywają największe rolę.Bardzo ważnym hormonem jest oksytocyna. To ona informuje macicę, że czas rozpocząć skurcze. Rola tego hormonu nie kończy się w raz z przyjściem dziecka na świat. Zaraz po porodzie oksytocyna ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie do wykonania. Odpowiada za wydzielanie mleka w czasie karmienia dziecka.
Zdziwienie może budzić obecność adrenaliny w czasie porodu. Jednak wbrew pozorom odgrywa najważniejszą rolę. Dzięki niej budzi się w nas złość, która dodaje nam siły w najtrudniejszych momentach porodu. Jak widać, hormony nam są bardzo potrzebne do działania na każdym etapie życia, a szczególnie podczas porodu, kiedy faktycznie potrzebujemy dużej motywacji do działania.