Przeczytaj, do jakich badań masz prawo będąc w ciąży. korzystając z programu „Zdrowie, mama i ja”. I pamiętaj, że te badania powinny wykonać również kobiety, które nie uczestniczą w programie.
Program „Zdrowie, mama i ja” nie obejmuje pokrywania kosztów za: pobyt w szpitalu na oddziale patologii ciąży, porady dotyczące patologii ciąży, opiekę nad noworodkiem, poród w szpitalu lub w domu, inne badania specjalistycznych, np. w poradni ortopedycznej, czy kardiologicznej – te finansowane są przez NFZ – ani udziału w szkole rodzenia (to świadczenie finansuje natomiast ciężarnym inny program Urzędu Miasta).
Zakres programu jest szczegółowo opracowany. Biorąca w nim udział kobieta ciężarna jest badana według ustalonego harmonogramu, dobranego tak, by jak najskuteczniej monitorować przebieg ciąży. Kobieta zgłaszająca się do programu dostaje wykaz wszystkich wizyt u lekarza, na które powinna się zgłosić oraz wszystkich badań, które powinny przejść w danym okresie ciąży.
Ciąża zgodnie z harmonogramem została podzielona na 3 trymestry, zaś te na poszczególne miesiące ze wskazaniami, jakie badania należy wówczas przeprowadzić (czasami lekarz prowadzący zmienia harmonogram wizyt i badań, jeśli uzna, że pacjentka tego wymaga).
W ramach programu kobieta ma prawo do badań stwierdzających samo zajście w ciążę, takich jak: badanie kliniczne, test ciążowy i czasami badanie USG, w celu potwierdzenia rozpoznania. W ramach programu każda ciężarna ma też prawo do 12 wizyt u ginekologa.