Jeśli skończyłaś 30 lat możesz mieć problemy z zajściem w ciążę. Im jesteś starsza tym będą one większe. Dlaczego? W wieku 30-tu lat mamy już około 12 % maksymalnej rezerwy jajników i z każdym rokiem ta rezerwa maleje.
Niestety nie możemy zwiększyć rezerwy jajnikowej. Jednak możemy oszacować ile jeszcze zostało jajeczek i jakie są szanse na zajście w ciążę. Jest to możliwe za pomocą badania krwi na hormon AMH, badanie jego poziomu umożliwia określenie zdolności rozrodczej kobiety. Jednak musimy pamiętać, że jedno badanie nie wystarczy do dokładnego określenia płodności kobiety.
Ważne jest też badanie poziomu wytwarzanego przez przysadkę mózgową hormonu FSH. Pobudza on do dojrzewania pęcherzyki Graafa oraz odpowiada za produkcję estrogenów. Im wyższy poziom tego hormonu tym mniejsze są szanse na zajście w ciążę.
W czasie badania usg możemy określić jak wyglądają jajniki, jajowody i macica, to również jest ważne dla możliwości zajścia w ciążę. Wyniki badań najlepiej skonsultować z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Warto mieć na uwadze również to, że dobre wyniki badań nie oznaczają tego, że w przyszłości nie pojawią się takie problemy.
W ciażę zaszłam kiedy miałam 36 lat i całe szczęście nie miałam z tym problemów. Wystarczyło ze brałam kwas foliowy i obserwowałam swój cykl przy pomocy cyclotestu – komputera cyklu.