Ile kosztuje godzina w przedszkolu?

Posłanie dziecka do przedszkola to trudny moment dla każdego rodzica. Zwłaszcza kiedy przyjdzie moment obliczenia kosztów poniesionych za opieką w placówce. Mimo że większość z nas jest przekonana, że przedszkola publiczne są bezpłatne, to niestety nie do końca jest to prawda. Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że pobyt dziecka poza domem jest odczuwalny dla naszego portfela. Jakie? Ile kosztuje godzina zajęć? Czy przedszkola w Warszawie są droższe niż w innych miastach? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!

Publiczne przedszkole – ile kosztuje jedna godzina?

Przedszkole publiczne nazywane również państwowym zgodnie z ustawą powinno być całkowicie darmowe. Każda placówka widniejąca jako publiczna zobowiązana jest prowadzić zajęcia bezpłatnie. Zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe. Nie może też oczekiwać od rodziców pomocy dydaktycznych. Jednak każdy z nich doskonale sobie zdaje sprawę, że jeśli dziecko nie będzie miało tych samych książeczek lub piórnika z motywem z ulubionej kreskówki, to źle będzie czuło się w towarzystwie rówieśników, ale to są koszty ponoszone we własnym zakresie. Natomiast w przedszkolach publicznych maluchy mogą liczyć na opiekę przedszkolanek jedynie pięć godzin dziennie.

Jeśli rodzice chcą, aby przebywało w placówce dłużej, to konieczne będzie wniesienie dodatkowej opłaty. Choć z reguły jest to tylko 1 zł za każdą „nadprogramową” godzinę, to kwota może różnić się przez wzgląd na lokalizację, np. żłobki w Warszawie będą naliczały wyższą kwotę niż w mniejszych miejscowościach.

W zależności od tego, ile czasu dziecko musi spędzić w placówce, za każdy dzień rodzice zapłacą przynajmniej kilka złotych, co w skali miesiąca będzie równoznaczne z kwotą około 100-150 zł. Kolejny koszt to wyżywienie przedszkolaka. Na jego wysokość wpływ będzie miała ilość spożywanych posiłków, a jeden z nich średnio kosztuje 3 zł.

Zobacz:  Niewyspanie prowadzi do zaburzeń zachowania u dzieci

Przy trzech posiłkach dziennie wydatki wzrosną do około 200-250 zł miesięcznie. Przyjmując, że dziecko nie potrzebuje specjalnego jadłospisu np. przez wzgląd na nietolerancję pokarmową lub konkretną dietę. Ostatecznie dochodzi jeszcze kwestia komitetu rodzicielskiego, który w teorii jest nieobowiązkowy, ale w praktyce większość rodziców i tak go opłaca. Z reguły jest to mniej więcej kilkanaście złotych na miesiąc.

Prywatne przedszkole – ile kosztuje jedna godzina?

Alternatywą dla publicznych przedszkoli są oczywiście prywatne, ale nie można zapominać, że jest to najdroższa opcja, która z całą pewnością będzie odczuwalna dla portfela rodziców. Jednak koniecznie trzeba nadmienić, że opłata obejmuje również szereg zajęć dodatkowych umożliwiających rozwijanie pasji i umiejętności przedszkolaka. Cena za pobyt w placówce jest dość zróżnicowana, lecz z reguły mieści się w zakresie od 800 do 2000 zł i jest to tzw. czesne.

Prywatne żłobki w Warszawie znajdą się w górnym przedziale cenowym. Natomiast w mniejszych miastach cena będzie niższa. Poza czesnym bardzo częstą praktyką jest wpłata tzw. wpisowego, które również będzie różnić się wysokością w zależności od lokalizacji. Jest to kolejny koszt wynoszący nawet kilkaset złotych. Minusem prywatnych placówek jest to, że nierzadko wpisowe jest stałe, co jest jednoznaczne z tym, że gdy dziecko z jakichkolwiek przyczyn nie pojawi się w przedszkolu, to opłata i tak musi zostać uiszczona w całości. Do tego należy doliczyć koszt wyżywienia, który zależny jest od ilości posiłków oraz ich pochodzenia (własna kuchnia lub katering). Jednodniowe wyżywienie przedszkolaka w takim przypadku waha się między 9 a 25 zł.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments