Jak wybierać wózki dla bliźniaków?

Czy istnieje wózek idealny dla bliźniaków? Bez dwóch zdań tak! Dla każdego rodzica oznacza to jednak zupełnie inny rodzaj wózka, bo każdy z nas ma inne wymagania i potrzeby. Wózek dla bliźniaków to ważny element codzienności, ponieważ to właśnie od niego zależy Twoja mobilność i komfort podczas spacerów lub robienia zakupów w supermarkecie. Czym powinny się charakteryzować wózki dla bliźniaków? I jakie w ogóle modele masz do wyboru?

Czy warto inwestować w wózek dla bliźniaków? 

Narodziny bliźniaków to wyjątkowy cud, ale też duże wyzwanie dla rodziców. Niestety, ale jedna osoba nie jest w stanie poprowadzić dwóch wózków jednocześnie. Z tego właśnie powodu powstały specjalne wózki dla bliźniaków! To odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy dbają o regularne spacery swoich dzieci. Do wyboru masz wózek równoległy albo typu “jeden za drugim”. Oba wózki są funkcjonalne i ułatwiają opiekę nad dwójką dzieci w tym samym czasie. Zanim jednak zdecydujesz się na polecany przez wszystkich model, zastanów się, jakie Ty masz potrzeby i na jakie warunki “drogowe” potrzebujesz wózka. Planujesz głównie spacerować po parku, a może czas na spacerze będziecie spędzać przede wszystkim na osiedlowych dróżkach? To istotna informacja, która pomoże Ci wybrać odpowiedni model. 

Wózki dla bliźniaków – jaki model wybrać? 

Do ukończenia około 6 miesiąca życia, dzieci powinny podróżować w wózku z gondolą. Momentem na zmianę wózka, jest moment, gdy maluch zaczyna sam siedzieć. Wśród rodziców utarło się, że gondola powinna być obszerna, ma to znaczenie szczególnie podczas spacerów w okresie jesienno-zimowym, ponieważ na spacerze wkłada się dziecko dodatkowo do śpiworka. W przypadku bliźniąt gondola wcale nie musi być duża. Wynika to z tego, że bliźnięta są drobniejsze niż dziecko z ciąży pojedynczej. Dobrym wyborem będzie gondola o wewnętrznych wymiarach około 70 cm długości i 35 cm szerokości.

Zobacz:  Jakie zabawki sensoryczne są najlepsze dla dziecka? 

 

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, weź pod uwagę konstrukcję samego wózka. Masz do wyboru wózek równoległy, gdzie dwa siedziska znajdują się obok siebie, albo wózek typu “jeden za drugim”, wtedy siedziska są ustawione gęsiego. Wózek równoległy jest bardziej skrętny i łatwiejszy w prowadzeniu, a nawet we wjeżdżaniu na krawężnik. Jest jednak szeroki i nie mieści się w niektórych drzwiach. To dobry wybór dla drobnych dzieci, ponieważ jest w nim mniej miejsca, niż w wózku, gdzie siedziska są ustawione równolegle. W tym wózku z kolei bez problemu zmieścisz się w każdych drzwiach i wejściach sklepowych, niestety te modele są dłuższe i jednocześnie trudniej się nimi steruje. Często jednak istnieje możliwość ustawiania siedziska, tak aby dopasować je do własnych wymagań. 

 

Wózki dla bliźniaków – na co zwrócić uwagę? 

Dobry wózek dla bliźniaków to taki, który będzie mogła obsłużyć jedna osoba. Dlatego właśnie nie może być zbyt ciężki. Dodatkowym obciążeniem są dwa siedziska, które zwiększają wagę już na samym początku w porównaniu do tradycyjnego wózka. Zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są koła. Do tras na mieście najlepszym wyborem są koła żelowa i piankowe, z kolei pompowane sprawdzą się w terenie. Należy też pamiętać o tym, że koła pompowane są cięższe w porównaniu z innymi rodzajami, co znacząco wpływa na wagę wózka. 

Warto też zwrócić uwagę na sposób składania. Jeśli dużo podróżujesz samochodem, to podstawą jest model, który można szybko złożyć i jednocześnie zajmuje on mało miejsca. 

Jeden obok drugiego czy jeden za drugim? 

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Kwestię wymiarów tych modeli już omówiliśmy, ale są też inne aspekty. W obu modelach zupełnie inaczej są ułożone dzieci i z innej perspektywy patrzy na nie rodzic. W przypadku ułożenia siedzisk jeden, za drugim, jedno z dzieci zawsze będzie widziało siedzisko swojego brata i będzie dalej od mamy. Czasami dla malucha taka duża odległość od rodzica jest trudna i dziecko płacze. Z drugiej strony w tym ułożeniu dziecko nie widzi swojego brata i często jest tak, że jeden z maluchów śpi, a drugi podziwia świat. Z kolei, gdy znajdują się obok siebie, to dzieci mają ze sobą bezpośredni kontakt, najczęściej robią dokładnie to samo. Takie ułożenie jest też zaletą, jeśli podczas spaceru będziesz karmić swoje dzieci. Możesz to zrobić w tym samym momencie, co jest niemożliwe przy modelu “jeden za drugim”.

Zobacz:  Dlaczego warto kupić markową odzież dziecięcą?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments