Infekcje okolic intymnych – jak rozpoznawać i leczyć?

Infekcje okolic intymnych należą do najczęstszych przyczyn wizyt u ginekologa. Mimo zachowania szczególnej higieny i zdrowego trybu życia, mogą się zdarzyć każdej kobiecie.

Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów infekcji, gdyż mogą one świadczyć o poważnej  chorobie. 

Powody i objawy infekcji

Powodem infekcji okolic intymnych u kobiet jest najczęściej obecność chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Na zakażenie wskazywać mogą różne dolegliwości, jednak zazwyczaj towarzyszy mu stan zapalny pochwy, świąd oraz pieczenie. Jednym z pierwszych objawów, które świadczą o infekcji, są upławy, które choć same w sobie nie stanowią choroby, w wielu przypadkach są dość poważną oznaką kobiecego schorzenia. To wynik zaburzenia równowagi naturalnej flory bakteryjnej pochwy i pojawienia się chorobotwórczych bakterii beztlenowych.

Upławy są bardzo częstą dolegliwością kobiecą. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy zawsze powinna zmotywować do konsultacji lekarskiej, bo choć zazwyczaj jest tylko sygnałem niegroźnej infekcji, może też stanowić objaw poważniejszych chorób – wyjaśnia Marek Dawicki, ginekolog, położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.

Wydzielina z pochwy może zmieniać swój wygląd oraz zapach w zależności od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. W przypadku zakażenia bakteryjnego, upławy są lepkie, często o szarym odcieniu oraz mają nieprzyjemnych zapach. U pacjentek z grzybiczym stanem zapalnym wydzielina ma wyraźnie biały kolor, a konsystencją przypomina serek. Upławy w tym wypadku najczęściej nie mają zapachu. U pań z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym, najczęściej zauważa się pienistą wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Infekcjom okolic intymnych, oprócz upławów, mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, takie jak: pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk sromu, częste oddawanie moczu.

Zobacz:  Napoje bezalkoholowe bezpieczne dla kobiet w ciąży
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
10 lat temu

w tym okresie o niegroźne infekcje nietrudno, przed wszystkim osłabiona odporność i już jesteśmy bardziej narażone na nie, dlatego dobrze jest w takich okresach zapobiegać infekcjom uzupełniając florę okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego, ja np biorę provag doustny probiotyk ginekologiczny, szczepy bakterii pochodzą od polskich kobiet więc dla nas Polek jest najskuteczniejszy