Inwazyjne i nieinwazyjne badania prenatalne

W społeczeństwie polskim niemal powszechne jest przekonanie, że kobiety powinny mieć prawo do przeprowadzania badań prenatalnych.Dowiedz się jaka jest różnica pomiędzy inwazyjnymi i nieinwazyjnymi badania prenatalnymi.

Badania inwazyjne polegają na pobraniu materiału który zawiera komórki płodu i następnie przeprowadzeniu szczegółowej ich diagnostyki.

Ich podstawową zaletą jest możliwość precyzyjnego zdiagnozowania szerokiego spektrum zaburzeń w rozwoju płodu. Jednakże inwazyjność tych badań niesie także pewne ryzyko.

Dlatego też, na tego typu badania powinny decydować się kobiety z grupy podwyższonego ryzyka tzn.:

  • Kobiety, które wcześniej poroniły lub urodziły dziecko z zaburzeniami,
  • Kobiety w rodzinach których (u braci, sióstr, wujków, ciotek, itp.) występowały choroby genetyczne,
  • Ciężarne których wiek przekracza 35 lat,
  • Kobiety których wyniki Nieinwazyjnych Badań Prenatalnych wskazują podwyższone ryzyko choroby dziecka.

Dlaczego nie zaleca się wykonywania badań inwazyjnych wszystkim kobietom?
Inwazyjne badania prenatalne są obarczone ryzykiem poważnych komplikacji ciąży ( w 0,5%-1% przypadków). Dlatego też zaleca się przeprowadzanie tego badania tylko w przypadkach gdy istnieje uzasadniona obawa zaburzeń.

Zobacz:  Skróty na wyniku badania USG
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

mam 39 lat i jetem w 4 miesiacu ciazy.badania plenatarne i inwazyjne to i moze duze mozliwosci tylko jak narazie to niejestem w stanie cieszyc sie ciaza bo co badania to rozne wyniki ale najleprze to jest to ze to sa tylko przypuszczenia bo zaden lekarz nie da mi 100% pewnosci ze dziecko bedxie zdrowe lub chore.moze byc wada ale niemusi sie koniecznie rozwinac.takze badania zrobione i ciagla niepewnosc czy bedzie wszystko w porzadku.przy mojej pierwszej corce takich badan nierobilam i urodzilam zdrowe dziecko. teraz cala ciaza to tylko jeden wielki stres to niewiem czy to takie dobre dla kobiety w ciazy .jestem jednym klebkiem nerwow .