Test na ojcostwo w ciąży dostępny już w Polsce

Test na ojcostwo w ciąży dostępny już w Polsce

Ciąża to zwykle wspaniały czas dla przyszłych rodziców. Niestety radość z oczekiwania na potomka czasem ustępuje uczuciom odmiennym takim jak niepokój, strach i stres. Są one bardzo niekorzystne zarówno dla przyszłej mamy jak i nienarodzonego jeszcze dziecka. Jak jednak zachować spokój, kiedy w głowie wciąż pojawia się pytanie „Kto jest ojcem?”.

fotokarty

Jeszcze do niedawna na odpowiedź trzeba było czekać aż 9 miesięcy. Na szczęście współczesna biotechnologia pozwala nam ją poznać już TERAZ. Jak to możliwe? Standardowy test na ojcostwo jest możliwy do wykonania od drugiej doby życia dziecka. Istnieją jednak nowoczesne metody, które pozwalają poznać prawdę nawet w 11 tygodniu ciąży. Do niedawna ustalenie ojcostwa w ciąży następowało tylko przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych, którym poddawała się przyszła mama. Dziś jednak do naszej dyspozycji jest również znacznie lepsza bo w 100% bezpieczna innowacyjna metoda pozwalająca na skuteczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa na podstawie próbki krwi pobranej od ojca i matki.

Najnowsza metoda ustalania ojcostwa

Zaawansowane badania w dziedzinie genetyki i informatyki pozwoliły wykształcić nowe narzędzia, które z powodzeniem wykorzystuje współczesna medycyna. Jednym z nich jest np. badanie DNA umożliwiające ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie trwania ciąży. Z jednej strony jest ono niesamowicie proste – do testu wykorzystywana jest próbka krwi matki i ojca, z drugiej jednak bardzo zaawansowane pod względem technologicznym. Metoda ta wykorzystuje nowoczesne narzędzia bioinformatyczne, które w połączeniu z dużym doświadczeniem zespołu laboratoryjnego pozwalają uzyskać wyjątkowo duża precyzję.

Jak to możliwe?

Warto wiedzieć, że w czasie ciąży do krwi przyszłej mamy przenika DNA znajdującego się w jej łonie dziecka. Po 12 tygodniu ciąży stanowi ono już 12% ogółu wolnego DNA. Z próbki krwi matki można wyodrębnić zatem osocze, które zawiera materiał genetyczny dziecka. Trudność stanowi fakt, iż jest on zwykle niekompletny i tym samym niemożliwy do zbadania przy pomocy tradycyjnych metod stosowanych przy testach na ojcostwo. Tutaj z pomocą przychodzą nam więc zaawansowane narzędzia bioinformatyczne. Te są w stanie przeanalizować 317 000 markerów genetycznych zwanych także polimorfizmami pojedynczego nukleotydu (SNP). W dalszej kolejności wykorzystuje się algorytm komputerowy (Prenatal Supporting), który dokonuje ich porównania z markerami pobranymi od potencjalnego ojca. Metoda jest całkowicie bezpieczna. Nie ingeruje w struktury płodu, dając przy tym pewny i jednoznaczny wynik. Próbki niezbędne do przeprowadzenia analizy są transportowane lotniczo do laboratorium w USA, które opatentowało tę metodę oraz posiada certyfikaty niezbędne do wykonywania takich testów.

Alternatywne badania

Istnieją także inne metody pozwalające na skuteczne ustalenie ojcostwa w ciąży. Są one możliwe do wykorzystania tylko w sytuacji, gdy przyszła mama poddaje się diagnostycznym badaniom prenatalnym tj. amniopunkcji lub biopsji kosmówki.

W przypadku amniopunkcji optymalny czas na wykonanie badania to okres pomiędzy 13 a 15 tygodniem ciąży. Biopsję kosmówki zaleca się przeprowadzać najwcześniej po ukończeniu 11 tygodnia ciąży. Oba badania muszą być przeprowadzone w warunkach pełnej sterylności, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji. Jest ono również tym mniejsze, im bardziej doświadczony lekarz przeprowadza zabieg.

Zarówno amniopunkcja, jak i biopsja kosmówki są przeprowadzane wtedy, kiedy istnieje podejrzenie wystąpienia u płodu poważnych wad genetycznych. Przy okazji tych badań część płynu owodniowego lub fragmenty kosmówki można wykorzystać do testu na ojcostwo. Konieczne jest w tym wypadku również uzyskanie próbki ojca – wymazu z policzka lub próbki „mikrośladowej”.

Plusy nowatorskiej metody

Decydując się na ustalenie ojcostwa nowatorską metodą, przyszli rodzice zyskują coś niezwykle ważnego: pewność i spokój. Samo wykonanie badania jest niezwykle wygodne. Wystarczy zgłosić się do placówki medycznej na pobranie krwi – tak samo jak do zwykłej morfologii. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem wystąpienia komplikacji. Jest przy tym z kolei pewne, a wynik jednoznaczny.

Artykuł powstał przy współpracy z Laboratorium Diagnostyki Medycznej testDNA

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments