Jadłospis przyszłej mamy

Dla kobiety w ciąży bardzo ważną rzeczą jest właściwie dobrana dieta. To, co je przyszła mama ma wpływ na zdrowie jej oraz dziecka.

Początek,  czyli pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze to, co trafia na twój talerz, nigdy nie było tak ważne jak teraz. Powinnaś zrezygnować z alkoholu. Jeśli ty pijesz alkohol, to dziecko pije go razem z tobą. Płodowy zespól alkoholowy może spowodować wiele zaburzeń w rozwoju dziecka dlatego dla zdrowia swojego dziecka nie pij!Ogranicz picie kawy, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu.

Ważne jest, aby Twoje posiłki były urozmaicone, tylko wtedy będziesz mieć pewność, że w twojej diecie nie brakuje niczego.Musisz także pamiętać o regularnym jedzeniu, najlepiej gdybyś jadła pięć razy dziennie. Pamiętaj, ze głodząc siebie, głodzisz także malucha.Kiedy masz ochotę na przekąskę skuś się na coś zdrowego. Owoce, sucharek czy biszkopt świetnie spełni taką funkcję. Noś je zawsze ze sobą na wypadek niespodziewanego ataku głodu.

W swojej diecie powinnaś koniecznie uwzględnić mięso. Dzięki niemu zapobiegniesz anemii, która jest niebezpieczna i dla dziecka i dla ciebie. W czasie ciąży zapotrzebowanie na zawarte w mięsie żelazo wzrasta o połowę. Ten ważny pierwiastek znajdziesz także w rybach, jajkach, w produktach zbożowych (ciemne pieczywo, kasza gryczana), w warzywach (buraki, natka pietruszki) i warzywach strączkowych (soja, bób, soczewica). Żelazo lubi towarzystwo witaminy C, która ułatwia jego wchłanianie. Dlatego kotleta jedz z surówkę, a na kanapkę z szynką połóż plasterek pomidora. Unikaj pustych kalorii. Powiedz nie frytkom, pizzy czy napojom typu cola. Nie przesadzaj także z jedzeniem słodyczy, a gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego sięgnij po pyszne suszone owoce.

Zobacz:  Menu świąteczne przyszłej mamy

Zaczyna się kolejny ważny okres ciąży – drugi trymestr

W drugim trymestrze stosuj zalecania z pierwszego trymestru oraz dodatkowo pij więcej mleka. W tym okresie maleństwo rośnie w błyskawicznym tempie i potrzebuje dużo wapnia (w drugim i trzecim trymestrze zapotrzebowanie na wapń wzrasta aż o 33%). Jeśli w twojej diecie jest zbyt mało tego pierwiastka, dziecko będzie czerpało z twoich zapasów, a to wpłynie niekorzystnie na stan twoich zębów. Jeśli nie lubisz mleka sięgnij po jogurt czy kefir.

Jedz mało i często, co pozwoli Ci na uniknięcie zgagi, omijaj także wszystko, co pikantne, i nie pij gazowanej wody. Staraj się unikać potraw ciężkostrawnych i wzdymających takich jak fasola czy gotowana kapusta, żeby nie męczyły Cię nieprzyjemne wzdęcia.

Ważna jest także dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry. Na jej stan, a więc i elastyczność, wpływają witaminy z grupy B (pełnoziarniste produkty zbożowe), beta-karoten (marchewka, papryka) i witamina E (oleje roślinne, papryka, kapusta). Niestety, nawet najlepiej skomponowane posiłki nie zagwarantują ci, że twoja skóra przetrwa ciążę bez szwanku. Dlatego regularnie smaruj ją preparatami przeciw rozstępom.Jedz dużo warzyw i owoców. Są one bogate w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza, wzmacnia układ odpornościowy, uszczelnia naczynia, zapobiegając powstawaniu żylaków oraz krwawieniom z nosa.

Powoli zbliża się czas porodu i rozpoczyna się  trzeci trymestr

W trzecim trymestrze powinnaś stosować zalecenia z pierwszego i drugiego trymestru oraz ograniczyć spożycie soli, gdyż jej nadmiar sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie, co powoduje powstawanie obrzęków. Jedz często warzywa i ciemne pieczywo. Zawierają one błonnik, który zapobiega zaparciom oraz hemoroidom. Pamiętaj o przyjacielu na „p” czyli potasie oraz jego znajomych wapniu i magnezie. Niedobór tych pierwiastków powoduje nieprzyjemne kurcze łydek. Zapobiegniesz im jedząc warzywa np. pomidory i owoce, ciemne pieczywo oraz inne pełnoziarniste produkty zbożowe (razowy makaron, kasze, ciemny ryż).

Zobacz:  Czy dobrze przyswajasz kwas foliowy?

Nie zapominaj w swojej diecie o mięsie. W trzech ostatnich miesiącach ciąży powinnaś go jeść nieco więcej niż na początku. To ważne ze względu na zwiększone w tym okresie zapotrzebowanie na białko zwierzęce.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

ja stosowałam suplementacje w czasie ciąży brałam ladeeVit i nie żałuje tego, moja mała urodziła się zdrowa a ja nie miałam problemów z cera czy włosami

Gość
Gość
11 lat temu

Mieszkam w usa tutaj kazda kobieta oprocz odpowiedniej diety stosuje witaminy ciazowe. Ja pierwsze dziecko urodzilam jeszcze w polsce. Do dzisiaj tedo zaluje. Tutaj jest fantastyczna opieka. Zaluje ze ja takiej nie mialam. Teraz widze roznice.

Gość
Gość
11 lat temu

różne się opinie słyszy o suplementach diety jedne kobiety mówią że nie powinno się brać inne że wręcz odwrotnie, zdanie lekarzy też na ten temat jest podzielone ale ja uważam że warto i tego będe się trzymać

Gość
Gość
11 lat temu

Do diety proponuje dodatkowo stosować suplementy diety dla kobiet w ciąży, samą dietą nie jesteśmy w stanie dostarczyć dziecku wszystkich koniecznych składników

Gość
Gość
13 lat temu

super rady 🙂 niech ktoś jeszcze ułoży menu na cały dzień(lub tydzień):D