Jak karmić piersią?

Karmienie piersią jest naturalne, przyjemne i korzystne dla Ciebie i dla dziecka. Jednak nie zawsze jest proste. Musisz pamiętać o kilku zasadach, żeby wszystko szło jak po maśle.

Dwie na trzy kobiety doświadczają niepowodzeń przy pierwszych próbach karmienia piersią. Ale większość problemów udaje się pokonać. Oto nasze rady:

1. Zadbaj o wygodną pozycję.

2. Znajdź wygodne miejsce i przynieś tam mnóstwo poduszek, dużą szklankę wody, mleka albo rozrzedzonego soku, a także książkę lub pilota od telewizora.

3. Połóż telefon w zasięgu ręki albo włącz automatyczną sekretarkę.

4. Przysuń dziecko do siebie, sama nie zmieniaj pozycji.

5. Zadbaj o to, żeby poprawnie przystawić dziecko. Powinno mieć w buzi otoczkę brodawki,  a nie samą brodawkę. Jeśli Cię boli, to znaczy, że coś jest nie tak.

6. Główka dziecka powinna być lekko odchylona do tyłu, a podbródek przyciśnięty do piersi. To właśnie ruchy podbródka i języka powodują wypływ mleka.

7. Trzymaj nadgarstek wyprostowany. Skręcenie nadgarstka, który podtrzymuje główkę dziecka, może spowodować zmianę pozycji do mniej efektywnej, a napięcie mięśni może doprowadzić do bolesnego zapalenia.

8. Karm przynajmniej dziesięć do dwunastu razy dziennie przez pierwszych kilka tygodni – czyli mniej więcej co dwie – trzy godziny.

9. Nie patrz na zegarek; dziecko samo Cię powiadomi, że ma już dość.

10. Zmieniaj pozycje karmienia. Dziecko będzie różnie naciskać na pierś w zależności od tego, jak jest ułożone.

11. Użyj własnego palca, aby przerwać ssanie, zanim odsuniesz dziecko od sutka. Odciągnięcie go siłą z pewnością Cię zaboli.

12. Napij się czegoś. Gdy dziecko pije, Ty też powinnaś.

13. Nie zapomnij potrzymać dziecka do odbicia. Większość niemowląt połyka trochę powietrza podczas ssania, a bąbelki powietrza uwięzione w brzuszku mogą powodować ból.

Zobacz:  Pozycje karmienia piersią

14. Postaraj się, żeby dziecku się odbiło przy zmianie piersi i po karmieniu. Ale nie martw się, jeśli mu się nie odbije – niektórym nie jest to potrzebne.

Pomocny specjalista

Jeśli czujesz się niepewnie albo nie masz pewności, czy dobrze przystawiasz dziecko do piersi, zasięgnij rady eksperta. W szpitalu przywołaj pielęgniarkę lub położną i poproś o spotkanie z konsultantką laktacyjną, jeśli to możliwe. Jeśli nie, skorzystaj z pomocy pielęgniarki, która pomoże Ci przystawić dziecko.

źródło: Tekla S. Nee „Pierwszy rok w życiu dziecka. Poradnik bez kantów” wydawnictwo Septem; linemed.pl

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments