W pokoju dziecięcym powinno się znaleźć kilka źródeł światła dostosowanych do potrzeb dziecka. Decydując się na określone aranżacje, warto mieć na uwadze nie tylko funkcję użytkową, ale również aspekt ekonomiczny, aby rachunki za prąd nie spędzały snu z powiek rodzicom.
W pokoju dziecięcym powinno się znaleźć zarówno oświetlenie ogólne, jak i punktowe przy biurku, gdzie dziecko będzie rysowało, czy też przy łóżku — aby mama mogła swobodnie poczytać dziecku bajkę na dobranoc.
Centralne oświetlenie w pokoju malucha
Spośród różnych rozwiązań aranżacyjnych mamy do wyboru zarówno pojedyncze lampy sufitowe umieszone w centralnym punkcie pokoju, jak i możliwość montażu kilku źródeł światła w różnych miejscach. Pojedyncza lampa doskonale sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Będzie ona bowiem równomiernie oświetlała całą powierzchnię. Warto przy tym zwrócić uwagę na taki jej montaż, aby światło nie oślepiało dziecka. Równie istotnym aspektem jest bezpieczeństwo samej konstrukcji. Lepiej unikać szklanych abażurów, które mogłyby stłuc się w czasie zabawy i pokaleczyć malucha.
System kilku lamp z kolei doskonale sprawdzi się w dużym pomieszczeniu lub tam, gdzie występują liczne wnęki. Rozmieszczenie kilku źródeł światła w strategicznych punktach pozwoli na równomierne oświetlenie całego pokoju.
Pod względem ekonomicznym warto rozważyć montaż świetlówek energooszczędnych, tak w przypadku pojedynczej lampy, jak i większej ich ilości w pokoju.
Punktowe źródła światła — gdzie je zamontować?
Niezależnie od lampy głównej w pokoju dziecka powinny znaleźć się mniejsze lampki punktowe w pobliżu miejsca zabawy, a później także nauki. Nad biurkiem, przy którym dziecko będzie malować, lepić z plasteliny, rozwiązywać łamigłówki lub czytać, dobrze jest umieścić lampkę optymalnie oświetlającą miejsce pracy dziecka. Należy ją zamontować w taki sposób, aby na blat nie padał cień, czyli w przypadku dziecka leworęcznego źródło światła powinno znaleźć się z prawej strony.
Również przy łóżku malucha warto zadbać o niewielką lampkę nocną o ciepłym, nierażącym świetle, przy której rodzic będzie mógł czytać bajki na dobranoc. W tym przypadku lampka powinna być zainstalowana w sposób uniemożliwiający przypadkowe strącenie jej przez śpiące dziecko lub uderzenie w nią podczas wstawania. Jeżeli maluch boi się ciemności, łagodne światło lampki nocnej może spełniać dodatkową funkcję przez większą część nocy. Dzięki niej dziecko spokojniej zaśnie, a w razie przebudzenia się będzie miało poczucie bezpieczeństwa. Przy wyborze żarówek warto kierować się ich mocą, licząc się z tym, że mogą one pracować całą noc.
Aby ceny prądu nie powodowały nagle znacznego uszczerbku na domowym budżecie, można zastanowić się nad zmianą dostawcy energii elektrycznej. Dzięki temu nieraz w prosty sposób zmniejsza się rachunki, co przy zwiększających się potrzebach rosnącej rodziny miewa spore znaczenie.