Jak pomóc dziecku pozbyć się kataru?

Sezon jesienno-zimowy witasz kolejnymi tygodniami, kiedy to twoje dziecko wraca do domu z katarem do pasa? Nie masz pomysłu na to, jak uchronić je przed kolejną infekcją, ale przede wszystkim pomóc mu oddychać? Nie do końca przekonują cię wysuszające krople do nosa? Sprawdź moc olejków eterycznych.

Katar a dzieci

Katar to jeden z najbardziej wyrazistych objawów nieżytu nosa, który wiąże się najczęściej ze stanem zapalnym błony śluzowej, który prowadzi do nadmiernej produkcji wydzieliny, często gęstej i trudnej do usunięcia. Dla każdego katar jest nieprzyjemny i wywołuje dyskomfort,  w przypadku dzieci jest on jednak szczególny. Szczególnie maluchy nie zawsze jeszcze radzą sobie z usuwaniem, wydmuchiwaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Ponadto, mają bardzo często problem z oddychaniem przez usta. Bardzo ważne jest więc, aby nie tylko rozrzedzić wydzielinę, pomóc w jej usunięciu, lecz także uspokoić i wyciszyć organizm dziecka. W realizacji wszystkich tych zdań pomóc mogą olejki eteryczne.

Przeciwzapalnie, rozrzedzająco, wykrztuśnie – jak działają olejki eteryczne?

Sięgając po olejki eteryczne, można nie tylko ułatwić usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych, ale także zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji, której jednym z objawów jest katar. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku przede wszystkim olejki tzw. „zielone” o silnym działaniu przeciwzapalnym, a jednocześnie wykrztuśnym. Godny uwagi jest przede wszystkim olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy, olejek goździkowy, olejek cynamonowy. Nie wszystkie dzieci lubią jednak tak mocne aromaty. Z pomocą przyjść mogą jednak tutaj olejki cytrusowe, które świetnie łączą się z olejkami mocniejszymi. Uwagę zwrócić powinien także olejek lawendowy. Również on ma silne działanie przeciwzapalne i pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych. Warto jednak podkreślić, że olejek lawendowy genialnie sprawdza się także jako olejek uspokajający, rozluźniający, wyciszający. Można go mieszać z innymi olejkami, świetnie sprawdza się także jako olejek dodawany do kąpieli, ułatwiający zasypianie. Jako olejek uspokajający świetnie sprawdzi się także olejek z rumianku rzymskiego, można sięgnąć także po olejek z bergamotki, zielonej mandarynki. Aromaty cytrusowe są bardzo lubiane przez większość dzieci, łatwiej je więc zachęcić do aromaterapii. Olejki eteryczne można wykorzystać zarówno do inhalacji, stosowania na klatkę piersiową, stópki (tutaj warto zawsze korzystać ze wskazań producenta), świetnym rozwiązaniem jest oczywiście także dyfuzja.

Zobacz:  Witaminy w kropelkach

Zapobiegaj zamiast leczyć

Oczywiście nie uchronisz się przed każdą infekcją, natomiast stosując olejki eteryczne regularnie, możesz uchronić siebie i dziecko przed sporą częścią bakterii, wirusów. Warto szczególnie w okresie jesienno-zimowym dyfuzować olejki takie jak eukaliptusowy, rozmarynowy, goździkowy, cytrynowy czy lawendowy, które wzmacniają odporność, blokują rozwój wielu infekcji. W domu będzie pięknie pachnieć, a rodzina będzie zdrowsza.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments