Jak przygotować się do ciąży? Lista

Chcesz powiększyć rodzinę? Marzysz o maluszku? Jeśli dobrze przemyślałaś tę decyzję, to nic dziwnego, że trafiłaś na nasz artykuł. Zebraliśmy najważniejsze kwestie, które pomogą Ci odpowiednio przygotować się do zajścia w ciążę. Mowa między innymi o badaniach. odstawieniu używek i suplementacji kwasu foliowego. Sprawdź!

Badania – ginekologiczne, laboratoryjne i stomatologiczne

W pierwszej kolejności, jeśli myślisz o zajściu w ciążę, jest gruntowne sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Przede wszystkim poszukaj dobrego ginekologa, który zaopiekuje się Tobą teraz, a później będzie Twoim lekarzem prowadzącym. Wykona on niezbędne badania, łącznie z USG narządu rodnego, a także badaniami krwi i moczu. Zbierze też dokładny wywiad na temat chorób genetycznych i przewlekłych występujących w rodzinie, przyjmowanych przez Ciebie leków, regularności cykli miesiączkowych oraz charakteru pracy. Dzięki temu wszystkiego będzie miał pogląd na Twój stan zdrowia i wskaże ewentualne czynniki mogące utrudniać plany powiększenia rodziny.

Poza ginekologiem ważna jest też wizyta u stomatologa. Dlaczego? W okresie ciąży psują się zęby, nasilają się zmiany próchnicze. Nie ma też możliwości wykonania RTG chorych zębów. Może też dojść do zakażeń, które mogą – choć w skrajnych przypadkach – prowadzić nawet do poronienia i przedwczesnego porodu. Najlepiej więc zawczasu wszystko wyleczyć.

Suplementacja kwasu foliowego i nie tylko

Ginekolog z pewnością zaleci również suplementację kwasu foliowego. Każda kobieta powinna przyjmować go zarówno podczas starań, jak i później, gdy już zakończą się one sukcesem. Kwas foliowy w tabletkach jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Ma duży wpływ na układ nerwowy, moczowy i krwiotwórczy malucha, na zaburzenia syntezy DNA, zaburzenia serca, wady wrodzone, ale także na poronienia i niską masę urodzeniową.

Kwas foliowy w najróżniejszych wersjach znajdziesz na przykład w aptece Nowa Farmacja. Przyjmuje się, że dawkowanie kwasu foliowego w pierwszym trymestrze wynosi 0,4-0,8 mg/dobę, a w kolejnych – 0,6-0,8 mg/dobę.

Odstawienie używek, właściwa dieta i kontrola diety masy ciała

Następnym krokiem jest też odstawienie alkoholu i papierosów. Nie działają one dobrze ani na Twój organizm, ani na Twoją płodność. Dodatkowo używki podczas ciąży prowadzą do wad rozwojowych u dziecka, do niskiej masy urodzeniowej oraz do poronienia i porodu przedwczesnego. Poza tym dobrze jest też, byś zwróciła uwagę na swoją masę ciała – czy jest ona prawidłowa, a może zbyt niska lub zbyt wysoka. Zwróć też uwagę na sposób odżywiania. Racjonalnie komponuj posiłki, tak by dostarczać odpowiednią liczbę kalorii oraz składniki odżywcze. Niektóre z nich dobrze suplementować, jak choćby wspomniany już kwas foliowy, ale też jod, DHA czy witaminę D3.

Aktywność fizyczna, relaks i unikanie stresu

Na koniec jeszcze jedna uwaga – zadbaj o swoje ciało i umysł. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie i stawy, poprawisz swoją kondycję. Znajdź sobie idealną aktywność, która będzie sprawiała Ci radość. Szczególnie polecane jest pływanie, które doskonale wpływa na cały organizm. Dodatkowo staraj się ograniczyć stresujące sytuacje – zarówno w miejscu pracy, jak i w codziennym życiu. Każdego dnia przeznacz pewien czas tylko dla siebie i spędź go w taki sposób, by móc się wyciszyć i oderwać od obowiązków.

Wykorzystaj nasze wskazówki, jeśli chcesz dobrze przygotować się do ciąży. Pamiętaj, by wykonać niezbędne badania, przyjmować kwas foliowy, jeść zdrowo, ruszać się i odpoczywać. Trzymamy kciuki za realizację Twoich planów! Powodzenia!

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments