Ciąża jest wyjątkowym stanem, który całkowicie odmienia życie kobiety, ale także jej partnera. W każdym tygodniu ciąży kobieta może czuć się odrobinę inaczej. Wraz z rozwojem płodu zmienia się jej ciało i cała gospodarka hormonalna. Mogą pojawiać się wahania nastroju, senność i ogólne zmęczenie. To wszystko jest normalne i z czasem mija. Warto prowadzić kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, obserwować dolegliwości ciążowe i trzymać rękę na pulsie. W czasie ciąży kobieta krok po kroku przygotowuje się do bycia mamą. Kiedy dziecko spokojnie rozwija się w brzuchu, rodzice powinni powoli gromadzić wprawkę dla noworodka. Dobrze spakowana wyprawka to skarb. Co powinno się w niej znaleźć?
Ciąża krok po kroku, czyli testy ciążowe i wyprawka do szpitala dla mamy
Ciąża dla jednych może być zaskoczeniem, dla innych wymarzoną niespodzianką. Zanim rodzice przejdą do wyboru szpitala i sprawdzania co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy, muszą sprostać dziewięciomiesięcznej ciąży. Ciąża to okres równie piękny, jak i wyboisty. Świadomość rozwijającego się płodu w brzuchu jest niesamowita. Jednak mogą pojawić się burze hormonalne, mdłości, zgaga, bezsenność, bóle pleców i różne inne dolegliwości. Warto być przygotowanym na objawy błogosławione stanu, które mogą towarzyszyć kobiecie w pierwszych tygodniach ciąży. Trzeba mieć świadomość, że tygodnie ciąży zaczynamy liczyć pierwszego dnia ostatniej miesiączki mającej miejsce przed zapłodnieniem. Oczywiście jest to sposób umowny, ale pozwala na dość precyzyjne oszacowanie, kiedy może dojść do rozwiązania. W oparciu o te dane zaczynamy prowadzić kalendarz ciąży. Tak więc, jeśli wykonane testy ciążowe pokażą dwie kreski, udajemy się do lekarza i rozpoczynamy swoją podróż do rodzicielstwa.
Początki ciąży mogą nie być najłatwiejsze, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie
Początek ciąży może dać się we znaki, ale wraz z biegiem czasu wszystko wraca na prawidłowe tory. Zarodek rośnie bardzo szybko. Zaczynają formować się kończyny i organy wewnętrzne malucha. Wyodrębnia się tkanka, która przekształca się w mózg. Pojawia się serduszko wielkości ziarenka maku. Płód coraz bardziej się rozwija, aż dochodzi do sytuacji, kiedy mama zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Już od samego początku ciąży mama powinna myśleć zarówno o sobie, jak również o dziecku noszonym pod sercem. Zdrowa dieta bogata w naturalne składniki, takie jak warzywa i owoce jest obowiązkowa. Warto zrezygnować z produktów przetworzonych i ograniczyć spożywane porcje. Nadmierne objadanie może bowiem zwiększyć ryzyko pojawienia się nadciśnienia i cukrzycy ciążowej.
Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka
Pozytywny test ciążowy, dziewięć miesięcy ciąży i w końcu nadchodzi czas rozwiązania. To dla kobiet wyjątkowe, ale i trudne przeżycie. Właśnie dlatego warto się do niego przygotować. Torba, którą rodzice zabiorą ze sobą do szpitala, powinna być spakowana już na miesiąc przed planowanym rozwiązaniem. Pytanie jednak brzmi co do niej włożyć? Torba do porodu to tak naprawdę jedyna rzecz, którą przyszli rodzice muszą do szpitala zabrać. W zasadzie nie potrzebują nic więcej, ale tylko pod warunkiem, że została ona prawidłowo skompletowana. W środku powinny znaleźć się rzeczy zarówno dla mamy jak również dla dziecka. Wszystko trzeba dobrze poukładać, aby w pośpiechu nie wyciągać całej zawartości. Pozwoli to uniknąć stresujących sytuacji, w których nie możemy odszukać potrzebnego elementu. Sprawdzonym rozwiązaniem jest podzielenie torby na pół na pół. W jednej części możemy umieścić rzeczy dla mamy, a w drugiej te dla maluszka. Zawartość nie będzie się mieszała i łatwo zachowamy porządek. Strefę przeznaczoną dla mamy możemy dodatkowo podzielić za pomocą większej kosmetyczki, do której włożymy rzeczy niezbędne podczas porodu. Może to być idealne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, kiedy rozpoczną się już silne bóle porodowe i emocje wezmę górę. Porządek w torbie sprawi, że partner lub inna bliska osoba, będą w stanie znaleźć każdy potrzeby przedmiot.
Poród, czyli co zabrać do szpitala. Sprawdzone akcesoria, które sprawią, że w szpitalu niczego nam nie zabraknie
Przygotowując się do porodu warto skorzystać z porad osób doświadczonych, które mają za sobą takie przeżycie. Wyprawka dla mamy powinna uwzględniać potrzeby bezpośrednio związane z porodem, jak również czas poporodowy. W torbie powinny znaleźć się minimum dwie koszule nocne lub szerokie, oversizowe T-shirty, wygodny szlafrok i łatwe w czyszczeniu klapki. Sprawdzą się na przykład takie wykonane z gumy. Dodatkowo warto zabrać kilka par ciepłych skarpet, niewielki ręcznik do przecierania twarzy lub robienia okładów, pomadkę do ust oraz chusteczki higieniczne i nawilżane. Nie można zapominać także o niegazowanej wodzie mineralnej, sokach i drobnych przekąskach. Sprawdzą się orzechy, banany i czekolada. Już po porodzie nasze potrzeby będą trochę inne. Wtedy przyda się świeża koszula nocna do karmienia, poporodowe majtki, podkłady poporodowe, lekarstwa jeśli jakieś zażywamy oraz przybory toaletowe. Na wyjście ze szpitala warto spakować nieuciskające, wysokie majtki oraz ubranie dostosowane do panującej pogody.